Diyet,  Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Ketonejik Diyet Nedir ve Nasıl Yapılır?

Her geçen gün zayıflamak için kendine yeni yöntemler bulanlar için bugün çoğunuzun duymadığı, bir kısmınızın da ilk defa duyacağınız yöntemde bahsedeceğiz.

Ketojenik diyet, hiç duydunuz mu? Nedir bu ketojenik diyet gelin hep beraber bir giz atalım beraber öğrenelim. Bu diyet , diğer düşük karbonhidratlı diyetlerle benzer yanları bulunan, çok düşük karbonhidrat içermesine rağmen yüksek miktarda yağ içeren bir diyet şeklidir.

Tanımında da bahsedildiği gibi bu diyet şekli karbonhidrat alımını düşürüp onun yerini yağ alımı ile tamamlayan bir diyet şeklidir . Bu diyet şekli vücudumuzu ketoz denilen metabolizma bir hale getirir, böylece vücudunuz enerji için yağ yana konusunda istekli hale gelir.

Bununla birlikte vücut alınan yağın karaciğerde , beyne enerji sağlayabilen ketinler haline getirir. Bu diyet son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Dilerseniz nasıl uygulandığına dair bilgilere de biraz değinelim.

Diğer diyetler olduğu gibi bu diyette de yasaklı birçok besin vardır. Tahıllar, buğday, mısır, pirinç ve türevleri, şeker, bal, pekmez, elma , muz, kavun, karpuz, portakal , patates, baklagilleri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekli.

Lahana, roka, marul, ıspanak gibi yeşil yapraklı besinler, balık, biftek, yumurta, brokoli, karnabahar , kaşar, beyaz peynir, tereyağı, ceviz, fındık, ay çekirdeği, kaju, avokado, böğürtlen , karadut, Susam yağı, Hindistan cevizi yağ gibi besinler bu diyette yasaklı olmayan gıdalar arasındadır.

Bu diyet yapılırken karşılan bazı durumlar var bunlara dikkat etmekte fayda var. Vücudun enerji kaynağı ketonların fazlası idrar yoluyla atılacağı için idrara sık çıkma görülebilir.

Vücuttan atılan sıvı artacağı için ağızda kuruluk hissi artar. Nefeste koku görülebilir ancak bir süre sonra geçecektir. Ketojenik diyetin en belirgin özelliği azalan açlık hissi, artan enerjidir. Eskisi kadar acıkmadığını, ancak çok daha fazla enerjik olduğunu göreceksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir