Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Kıl Kurdu Nedir? Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır?

Yetişkinlerde yada çocuklarda makatta bölgesinde kaşıntı olduğu zaman akla ilk gelen soru , “acaba kurt mu var?” sorusudur. Kıl kurdu bağırsaklarda yaşayan bir parazittir. Kıl kurdu bulaşıcı bir hastalıktır. Bağırsakları yerleşerek yaşayan bu parazitlerin dişleri anüs yoluyla maka bölgesinin ağzına yumurtalarını bırakırlar.

Makat bölgesine bırakılan yumurtalar rahatsız edici bir kaşıntıya neden olurlar. Böylece çıplak elle kaşıma yapıldığı zaman bu yumurtalar tırnak arasına yerleşirler. Kıl kurdu yumurtaları dış ortamda çok uzun süre yaşayabilirler, bu nedenle yumurtalar temas eden el iyice yıkanmadığı zaman kişi elini ağzına götürdüğünü bu kişilerde kıl kurdu enfeksiyonu baş gösterir.

Toplu alanlarda bulunulduğu zaman, yani kreş, yuva veya yurt gibi ortamlarda kıl kurdu çok daha kolay bulaşır. Kıl kurdu bazı belirtiler gösterir. Gece makatta bölgesinde kanayana kadar kaşıntı olması, dışkıda gözle görülür kurtlar, iştah açık olmasına rağmen hızla kilo verme, uyurken ağızdan salya akması, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, uyku bozukluğu, sert ve kramplı karın ağrısı, vücut direncine zayıflama, burun kaşıntısı ve diş gıcırdatma kıl kurdunda görülen belirtilerdir.

Kıl kurdu gözle görüldükten sonra döktü başvurularak ilaç yoluyla da tedavi edilebilir veya doğal yöntemlerle de kurtulmak mümkündür. Bir çorba kaşığı kekiği yarım litre kaynar sıcak suya koyup 10 dakika demleyin ve sabah aç karnına tüketin.

Bir soğanı yarım sürahi suda 1 gece bekletin ve bu suyu günde 3 defa tüketin. Kıl kurduna en iyi gelen C vitamini deposu greyfurt , ister suyunu sıkıp tüketin, isterseniz kabuklarını soyup tüketin, bu sayede kıl kurdundan kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

İçerdiği güçlü maddeler sayesinde kıl kurdunu yok etmede en etkili bitkilerden biri pelin otudur. 1 bardak çırak suda demledikten sonra süzüp düzenli olarak tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir