Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Kil Maskesinin Saça Faydaları

Hepimiz saçlarımıza özen gösteririz. Saçlarımızın bakımı için uygulayabileceğiniz oldukça fazla yöntem vardır. Genel olarak yüz maskelerinde kullanılan, adına aşina olduğumuz kil maskesinin saçlara da faydalı olduğunu biliyor musunuz?

İçerisinde yoğun olarak bulunan potasyum ve kalsiyum nedeniyle saçlara inanılmaz derecede iyi gelir. Kil maskeleri hazır olarak satılsa da evde hazırlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Çoğu kadının şikayet ettiği kepek için kıl maskesi oldukça faydalıdır.

Kil maskesi saçta biriken sebumu emerek kepeği yok eder ve kepek oluşumunu engeller. Kil içerisinde yoğun olarak mineral bulundurur. Bu mineraller saç diplerini besler ve saçın daha hızlı uzamasını sağlar. Birçok kadın saçlarının kuru olmasından şikayet eder, çünkü kuru saç kolay kırılır ve dökülür.

Yapacağınız kil maskesi saçı nemlendirir ve yağ dengesinin korunmasını sağlayarak saçtaki kuruluğu yok eder. Saçlar günlük yaşamımızın getirdiği nedenlerle oldukça çok kirlenir. Saçımızda biriken bu kirleri saçımıza zarar vermemesi için temizlenmesi gerekir.

Bu kil maskesi de saç temizliğinde bize yardımcı olur. Saç diplerini güçlendirir ve dökülmesini önler. Saç diplerindeki egzama ve yaraların iyileşmesini sağlar. Potasyum, kalsiyum, sodyum ve alüminyum gibi mineraller içeren kil saçı derinlemesine besler.

Kıvırcık ve sert saçlara yumuşaklık ve hacim verir. Saça zarar veren kimyasalların etkisini onarır. Saçın pH dengesini sağlamaya yardımcı olur. Saçın ihtiyacı olan mineralleri verir. Saçtaki doğal yağ oranını dengeler, böylece saçlar daha canlı ve parlak görünür.

Saçları onaracak olan kil maskesinin yapılışına bakalım. 1 su bardağı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı kil, yarım su bardağı su. Tüm malzemeleri karıştıralım. Bu maskeyi yıkanmış saçlarınıza dipten uca kadar sürün. 5 dakika bekletip daha sonra saçlarınızı yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir