Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Kına ile Saç Boyama

Çoğunlukla sorun yaşadığımız saçlarımızın renginden sıkıldığımız zamanlarda sık sık boyarız. Ancak içerisinde yoğun olarak kimyasal madde olduğunu bildiğimiz boyaları kullanmayı tercih etmeye birçok kadın, saçını kına ile boyarlar.

Kına saç boyamanın yanı sıra çok fazla faydası da olan bir maddedir. Kına saça adeta bir saç kremi etkisi gösterir, saçları yumuşatır ve bakım yapar. Saçınıza kına ile istediğiniz rengi vermeniz de mümkündür.

Kına bitkilerin yapraklarından elde edilir. Saçınızın uzunluğuna göre kına miktarını ayarlayarak saçlarınızı boyayabilirsiniz. Kına ile saçlarınızı boyamak çok kolay, metal bir tabak içerisine saçınızın uzunluğuna ve kalınlığında uygun miktarda kınayı alın süt veya ılık su ile karıştırın.

Kınanın iyice karışmasını sağlamak için elinize eldiven giyerek karıştırmanızı öneririz, kınayı yaklaşık 10 dakika boyunca karıştırıp 8 ile 10 saat arasında bekletin. Bu sürede kına boya kıvamına gelecektir.

Şunu belirtelim kınayı temiz saça uygulamak hem renk, hem sağlık , hem de kalıcılık açısından önemlidir. Bunları giz önünde bulundurmak size fayda sağlayacaktır.

Kınayı sürerken saç diplerinde uçlarına doğru iyice sürün, bu işlemden sonra yapmanız gereken saçınızı sarmak ve beklemek. Ufak bir püf noktası, eğer kına karışımına bir miktar tuz ilave ederseniz, kınanın saçınıza vereceği rengi sabitlemiş olursunuz.

Kınayı saçınıza sürüp sardılar sonra en az 2, 4 saat bekleyebilir, rengin daha koyu olmasını istiyorsanız bir gece bekletebilirsiniz. Kına renginin bakır olmasını isterseniz içine 1 su bardağı suya soğan kabukları ekleyip kaynatın ve süzüp karışıma ekleyin.

Kına ile boyama yapıldığında yine diğer boyalar gibi zamanı geldiğinde saç derisinde kaşıntı yapabilir. Bu nedenle kına zamanı geldiğinde işlemleri tekrarlayarak güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir