Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Kirpik Neden Dökülür? Evde Doğal Çözümler!

Saçlarımızdan sonra bizi güzel gösteren en önemli noktalarımızdan biridir kirpiklerimiz. Eğer sabahları uyandığımızda veya duş sırasında kirpiklerinizin sık sık döküldüğünü fark ettiyseniz dikkat edin.

Vücudumuzun her uzunun bir görevi olduğu gibi kirpiklerimizin de görevi vardır. Kirpikler gözlerimizi dış etmenlerden koruyan, göz kapağımızın alt ve üstünde yer alan tüylerdir.

Üst kapağımızda yaklaşık 90 ile 160 tane kirpik bulunurken, alt göz kapağımızda ise ortalama 89 tane kirpik bulunur. Kirpikleri vücudunuzdaki diğer tüyler ile karıştırmamak gerekir.

Kirpiklerimiz yapısı açısından diğer tüylerden farklıdır. Kirpikler diğer tüylerin aksine kıl kökü kası içermezler ve adrojenlerden etkilenmezler. Zaman zaman dökülen kirpiklerimizin dökülme sebeplerin bakacak olursak en ilk sırayı yapılan hatalar veya genetik nedenler alır.

Bunun yanı sıra tiroid bezlerinin az veya çok çalışması, stres , b12 eksikliği, hormonsal bozukluklar, makyaj, kemoterapi, yaşlılık sayılabilir. Örneğin güzel görünmek için kirpiklerimize sürdüğümüz maskarayı temizlemeden uyuduğumuzda kirpiklerimiz nefes alamaz ve dökülür.

Günlük hayatta uygulayacağımız bazı yöntemlerle dökülmeyi engellemek mümkündür. 1 çorba kaşığı vazelin, 1 tatlı kaşığı badem yağı , 1 tatlı kaşığı lanolini benmari usulü eritin, içerisine 3 adet ceviz içi, 3 adet fındık ezip bir süre beklettikten sonra karışımı süzerek şişeye koyun ve bu karışımı kulak temizleme çubuğu ile günlük olarak kirpik ve kaşlarınıza sürün.

2 çay kaşığı aloe vera jelini 2 çay kaşığı Hint yağı ile rimel üzerine sürebilirsiniz. Bunu 1-3 ay arasında devam ettirin. Hafifçe ısıttığınız kulak çubuğunu zeytin yağına batırıp yatmadan önce kirpiklerinize uygulayın.

Limon kabuğunu bir kasede Hint yağı veya zeytinyağı içine koyup en az 2 hafta bekletin. Daha sonra kulak çubuğu ile gece yatmadan kirpiklerinize sürün, sabah ılık su ile durulayın. 1- ay arasında her gece devam edin. Güzel günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.