Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Kolajen adını çoğumuz günlük hayatımızda , reklamlarda bir şekilde elbette ki duymuşuzdur.

Nedir bu kolajen? Adını çok duyduğumuz kolajen vücudun canlılığını ve esnekliğini sağlayan , vücut için önemli olan , aynı zamanda cilt bakımına da önem verenler için katkısı da büyük olan bir proteindir.

Kolajen, bağ doku , tendonlar , deri, eklem, diş, tırnak gibi bir çok organımızın yapısında bulunan, yani vücudumuzda doğal olarak bulunan bir proteindir.

Az öncede bahsettiğimiz gibi temel görevi dokulara destek sağlamak, doku ve organların canlı kalmasını sağlayarak esnekliklerini kaybetmemesine yardımcı olan bir proteindir.

Kısaca kolajeni tutkala benzetebiliriz. Yaş ilerledikçe vücuttaki kolajen üretimi yavaşlar ve buna bağlı olarak bazı kas ve kemik hastalıklar ortaya çıkar.

Bununla birlikte sarkma, kırışıklık , çizgiler, gözenekleri tıkanması, göz altının kararması gibi cilt problemleri ortaya çıkmaya başlar.

Doğal besinler tüketerek vücudun kolajen ihtiyacına katkıda bulunabilirsiniz. Nedir bu besinler? Soya ve soya ürünleri, yani soya fasulyesi , soya fasulyesinden üretilen tofu peyniri gibi bazı ürünler kolajen üretimine katkı sağlar.

Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, roka, lahana vücuttaki kolajen oranını artırmak için çok güzel bir yardımcıdır. Havuç, kavun ve haşlanmış patates gibi A vitamini bakımından zengin besinler vücuda büyük bir kolajen desteği sağlar.

Kereviz , salatalık, siyah veya yeşil zeytin bakımından zengindir ve bu da kolajeni destekleyerek vücudun erken yaşlanmasını engeller. Isırgan otu ve ısırgan otu yağı cildin elastikiyetini korur ve bağ dokusuna destek sağlar.

Yenildiğinde ağızda acı bir tat bırakmasına rağmen çok iyi bir antioksidan ve kolajen kaynağı olan üzüm çekirdeğini de unutmayalım. Üzüm çekirdeği aynı zamanda kan damarlarının genişlemesini sağlar böylece kırışıklık oluşumunu engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.