Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Bir çok kadının korkulu rüyalarından biri koltuk altı kararmasıdır. Koltuk altı derisinin bazı nedenlerden kaynaklı olarak renk değiştirmesi estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturur.

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile yazlık kıyafetlere geçildiği zaman bu sorun daha çok ortaya çıkar. Bazı kozmetik ürünlerle koltuk altını beyazlatmak mümkündür, bunun yanı sıra bitkisel çözümler de vardır ama bunlara değinmeden önce kararmanın oluşma nedenlerine değinelim.

Tüm kadınlar koltuk altı temizliği için ağda veya epilasyon aleti kullanır. Bazı epilasyon hatalarından dolayı koltuk altında kararmalar görülür. Koltuk altındaki tüyleri jilet ile temizlemek yapılan en büyük hatalardandır.

Tüy dökücü kullanımı yapılan başka bir hatadır, çünkü içerisindeki kimyasallar cilde zarar verip kararmaya neden olur. Kadınların hamilelik veya menopoz gibi dönemlerinde yaşamış oldukları hormon değişimleri sonucu melanin üretimi arttığı için leke oluşumu görülebilir.

Rahatsız edici terlemeyi önlemek için kullanılan ürünlerde koltuk altında kararmalara neden olur. Bunların dışında obezite , sigara kullanımı, diyabet , doğum kontrol hapları kararmanın sebepleri arasında sayılabilir.

Bu lekeleri ortadan kaldırabilmek için öncelikle neden oluştuğunu tespit etmeli ve daha sonra çözümü için yollar aramalıyız. Bitkisel çözüm olarak size önerebileceğimiz ilk bitki limondur. İçerisindeki doğal asitlerin cildi beyazlatıcı özelliği vardır.

Temizlediğiniz koltuk altınıza limon suyu sürüp yarım saat bekletip yıkayın ve bunu her gün düzenli olarak yaparsanız kararan derinizin beyazladığını göreceksiniz.

Limon ile yapabileceğiniz başka bir karışım ise limon ve şeker karışımıdır. Yarım bardak yeni sıkılmış limon suyunun içine bir miktar şeker ekleyip kol altınızı ovup 15 dakika bekleyin ve bol su ile durulayın .

Limon gibi asidik yapıya sahip elma sirkesi de koltuk altımızı beyazlatma özelliğine sahiptir. Biraz sonra bahsedeceğimiz kürü uygulamadan önce vücudunuzun sirkeye karşı teksin gösterip göstermeyeceğine test etmekte fayda vardır. Bir miktar elma sirkesini pamuk yardımıyla koltuk altlarınıza masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika bekletip durulayın.

Bir başka uygulayabileceğiniz yöntem ise Hindistan cevizi yağıdır. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde cildi besler. Hindistan cevizi yağını masaj yaparak koltuk altlarınıza sürün, yağı yıkamaya gerek yoktur çünkü cilt onu emecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.