Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Kramp Neden Olur?Bitkisel Çözümleri Nelerdir?

Zaman zaman vücudumuzun belli bölgelerine aniden bir kramp girer. Bu çok acı veren bazen bir dakikadan az süren , bazen de uzun süren bir durumdur.

Kramplar genel olarak gün içinde ancak çoğu insanda ise geceleri oluşan bir durumdur. Kramp sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da görülebilen bir durumdur.

Hamile kadınlarda ve yaşlı insanlarda daha çok bacak kramp görülmektedir. Kramp sebeplerin bakacak olursak; vitamin eksikliği, besin yetersizliği, yorgun kas, susuzluk, böbrek düzensizliği, tiroid bezi sorunları, alkolizm, tip 2 diyabet, damar hastalıkları, aşırı kilolu olmak, hormon düzensizliği, beyin sorunları veya huzursuz bacak sendromu olarak listelenebilir.

Tabi ki sadece bunlar değildir. Bacak kramp yaşıyorsanız o anda yürüyüş yapabilirsiniz. İlk başlarda bu aktiviteler acı verebilir ama daha sonra kendiliğinden geçecektir. Kramp oluşan bölgedeki kasları esnetmeyi deneyebilirsiniz.

Bu esneme en az 15-30 saniye sürdürülmelidir. Bu esnetme hareketlerini gece yatmadan önce 10 dakik boyunca yapmanızda fayda vardır. Kramp anında kramplı bölgeye sıcak su torbası koyulacak kampın geçmesi beklenebilir.

Alternatif olarak sıcak suya batırılmış havlunun fala suyunu sıkıp havlu soğuyana kadar kramplı bölgeye sarılı bekletebilirsiniz. Kramplı bölgeye masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırarak, yeni kanın kasılmış olan kaslara gitmesini sağlayarak rahatlayabilirsiniz.

Teninizi yakmayacak sıcaklıktaki zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağını kramplı bölgeye sürerek masaj yapabilirsiniz. Daha sonra bu bölgeye sıcak havlu sarıp bir kaç saat bekletin. 1-2 tatlı kaşığı pekmezi 1 bardak sıcak su içine karıştırın ve bunu bir kaç hafta her gün için.

Susuzluktan kamplara neden olur. Bunu önlemek için gün içerisinde bol bol su tüketmek gerekir. Vücudun her oranı için önemli olan su kaslar için de çok önemlidir. Gün içerisinde en az 8-10 bardak su tüketmenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.