Dantel,  Oya Dantel

Kumaşa Geçirilmiş Dantel Modelleri

Spread the love

Geçmişten kalan dantelleriniz varsa kumaşa geçirerek değerlendirip yeni bir hava katabilirsiniz. Özellikle kenar dantellerini kumaşın orta kısmına ve kenar kısmına geçirerek oldukça şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu şekilde masa üzerine runner veya fiskos üzerine örtü yapabilirsiniz. Bir ara küçük kare üzeri işlemeli kumaş parçalarının kenar kısmına dantel örerek birleştirilip fiskos örtüsü yapılıyordu. Bu şekilde örtünün tamamı dantel olmadığı için hem vakitten avantaj sağlanıyordu hemde daha modern bir görüntü elde ediliyordu. Eski kullanmadığınız dan tellerinizi kumaşa geçirmek istiyorsunuz ve bu danteller parça olduğu için renk farklılıkları var diyelim. Böyle bir durumda çayı demleyin ve istediğiniz rengi alana kadar su ile karıştırın. Sonra dantelleri bu suda bir süre bekleterek renklendirin. Dantel peçeteleri kumaşa geçirip sehpa ve masa örtüsü yaparak takım haline getirebilirsiniz. Bu tekniği istediğiniz yerde kullanarak eski işe yaramayan dantelleri değerlendirip nostalji yapın.

 

 

Yeni evleniyor veya evinizi baştan yaratmak mı istiyorsanız dantelin zarifliğiyle evinize tatlı dokunuşlar yapabilirsiniz. Dantelden sepetler, bardak altlığı, Amerikan servisi, masa örtüsü, yastıklar, runnerlar, havlu kenarları, koltuk şalı, tepsi örtüsü ve hatta etekler yapıp hayatınızı renklendirebilirsiniz. Birbirinden farklı ve modern dantel çeşitleri ile eviniz hiçbir eve benzemeyecek. Yapacağınız bu değişik modelleri gören misafirlerinizin gözü kalacak.

Hamarat bayanların el emeği dantel masa örtüleri ile yemek odalarımızı dekore edeceğiz. Dantel hiç ördünüz mü bilmiyorum ama oldukça zordur. Dantel masa örtüsü modellerimizi sizlere kolaylık  olması açısından, kumaşa geçirilmiş dantel masa örtüleri ve yuvarlak dantel masa örtüleri olmak üzere iki gruba ayırdık. İlk grubumuzla başlayalım isterseniz.

Dantel masa örtüsü modellerimize bakarken isterseniz biraz dantel üzerine konuşalım. Bildiğiniz üzere el örgüsü ve makine işi olmak üzere iki çeşit dantel bulunmaktadır. El örgüsü danteller örülürken ise tığ, iğne ve mekik kullanılmaktadır.Dantel hangi üretilme yöntemiyle üretilmiş olursa olsun kullanımında özen ister. Dantelin temizlenmesi ve kolalanması nasıl yapılıyor başlıklar halinde bakalım isterseniz. Dantelleriniz kirlendiği zaman, sıcak suyun içerisine el yıkama deterjanından atın ve ortalama 15-20 dakika bekletin. Beklerken aynı zamanda elinizde ovalayın ama sakın çitileme yapmayın. Hafif nemliyken danteli ütüleyebilirsiniz. Dantel kolası için bir sürü yöntem vardır. Fakat biz bugün en çok kullanılan ve en kullanışlı yöntem olan nişasta kolasını anlatacağız.

  • Dantelleri alabilecek büyüklükte bir tencereye 1 litreye 25 gram nişasta olacak şekilde su ve nişasta karışımını koyun.
  • Su ve nişasta karışımını kıvamını alması için biraz karıştırın ve içine dantelleri koyun.
  • Tencerenizin altını yakın ve 10 dakika kadar kaynatın.
  • Kaynama işlemini sonlandırdıktan sonra dantelleri kuruması için asabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir