Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Kuru Cilt Bakımı

Cilt yapıları 3 ‘e ayrılır yağlı, kuru ve karma ciltler. Yağlı cilde sahip kişiler bu durumdan çok şikayet ederler. Aslında bilmezler ki cildin her zaman iyi derecede nemli kalması için bir miktar yağ iyidir, ancak tabiki de fazlası rahatsız edicidir.

Bir de bunun tam tersi kuru cilde sahip kişiler çok daha fazla şikayetçilerdir. Neden? Çünkü kuru cilt biyolojik yapı dışında dış etmenlerden de kaynaklanacağı için aşırı kaşıntı, kızarıklık, döküntü ve yanma olarak kendini gösterebilir, bu da çok fazla rahatsız edici bir durumdur.

Kuru cilde sahipseniz vücudunuzda bir takım hormonal eksiklikler vardır diyebiliriz , örneğin Omega 3 ve Omega 6 yağ asidi gibi. Eğer elleriniz çok kuru ise vücudunuzda yağ asidi eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Cildimiz yağ asitleri ile sert mevsim geçişlerinden, aşırı güneşe yada soğuğa karşı içerisinde gerekli miktarda suyu tutar ve cildin canlı, nemli kalmasını sağlar.

Kuru cilde sahip olan kişiler yağ asitlerinin dışarıdan alarak cildi nemli tutmaya çalışabilirler. Mesela Omega 3 için somon , ton balığı gibi balık çeşitleri ve sebze – meyve yemeyi artırabiliriz. Ancak sebze meyveleri pişirmek yerine daha çok çiğ olarak tüketebilir isek daha sağlıklı olur. Şimdi sizlere evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir kaç maske tarifi verelim.

1 adet salatalığı blendırdan geçirelim ve 1 tatlı kaşığı eksi krema ekleyip önce yüzümüzü yıkayalım ve cildimize uygulayalım ve 20 dakika bekleyip cildimizi ılık su ile yıkayalım.

nemlendirmek için süt maskesi uygulayabiliriz. 1 çay kaşığı süt tozuna 2 tatlı kaşığı süzme bal , 1 çay kaşığı aloe-vera jeli ve 4 -5 damla papatya yağını 1 kasede tahta kaşık ile karıştırıp, bunu cildimize uygulayıp 15 dakika bekleyip bol su ile yıkayalım. Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.