Kadın Örgüleri,  Örgü,  Örgü Videoları

Kuzu Kulağı Tığ Örgü Modeli Tarifi

Spread the love

İnce iple çalışabileceğiniz kuzu kulağı tığ örgü modeli yelek veya şal için yapabileceğiniz çok şık bir model oldu. Özellikle açık renk iplerle kendini daha güzel gösterdiği için krem rengi alize angora gold ip ile örmenizi tavsiye ederim. Ben sıkı ördüğüm için 3 numara tığ kullandım. Ama eğer gevşek örüyorsanız 6 numara tığ tercih edebilirsiniz. Tığ kalınlığını rahat örebileceğiniz şekilde ayarlamalısınız. İnce ipleri örerken 6 numara tercihimdir. 

Başlangıç olarak her model için 8 zincir çekmelisiniz. Dikkat edin zincir sıkı olmasın yoksa örgünün başlangıcı büzülecektir. Sonra 5 zincir çekip başlangıç yerine bir tane üçlü tırabzan yapıyoruz. 1 zincir çekip aynı yere zincirle birlikte 4 tırabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip dördüncü zincire batıyoruz ve 2 zincir çekip dördüncü zincire 5 tane üçlü tırabzanı arasına birer zincir çekerek öreceğiz. Kenar kısımlarında 4 tırabzan orta kısımlarında ise 5 tırabzan olacak. İkinci sırada 1 zincir çekip hemen dibine sıkı iğne yapıyoruz. 2 zincir çekip sonraki deliğe batacağız. 4 zincir çekip iki kere dolayın ve sonraki deliğe üçlü tırabzan yapılacak ve son ilmek örülmeyecek.

Bu şekilde 3 tane tırabzan örüp ve kalan ilmekleri bir defada topluyoruz. 1 zincir çekip sonraki tırabzanın ilk deliğine çift dolayarak üç tane tırabzan yapacağız. Tırabzanların son ilmeğini örmeden en son bu ilmekleri bir defada toplayarak bitireceğiz. 4 zincir çekip yanındaki deliğe batıyoruz. 2 zincir çekip yanındaki deliğe batıyoruz. 4 zincir çekip yanındaki deliğe çift dolayarak 3 tane tırabzan yapın ve son ilmeklerini bir defada toplayarak bitirin. Çeyiz için yapılabilecek modeller çok istek alıyor. Bu yüzden bu tür modelleri şal veya yelek gibi örgülerde kullanabilirsiniz. Hiçbir yerde görülmemiş iğne oyası modellerini merak mı ettiniz? O zaman haydi modelleri incelemeye buyurun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir