Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Limon İle Yapılan Cilt Bakımı

Spread the love

C vitamini kaynağı, ekşimsi tadıyla herkesin ağzını sulandıran limonun birçok şeye faydası vardır. Limon aynı zamanda cilt içinde oldukça faydalıdır.

Öncelikle cilt için nelere faydası var onlara göz atıp daha sonra da sizlere kimin ile cilt bakımı yapabileceğiniz maske ve kür tarifleri verelim. Limon asidik yapısı ile cildi temizler, sivilce ve siyah noktaları yok etmekte oldukça etkilidir.

Aşırı yağlı ciltlerde yağ dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Cilt lekeleri ile savaşır. Özellikle koltuk altı ve dirsek gibi bölgelerde görülen kararmalara karşı kullanılabilir. Kepek önleyici olarak kullanılır.

Cilde canlılık verir, ölü derileri temizlemek için kullanılır. Nemlendirici özelliği vardır. Ciltte görülen çatlakları azaltmak için yardımcı olur. Ciltte oluşan yara izlerini ve yaşlılık lekelerini azaltır.

Bir çok kadın ve erkeğin şikayetçi olduğu topuk çatlaklarına mucizevi bir etkisi vardır. Birçok genci rahatsız eden çilleri yok etmede etkili bir yöntemdir.

Limonun cilde faydalarını saydıktan sonra bu problemler için uygulayabileceğiniz maskelere gelin beraber göz atalım. Siyah noktalar için yarım limon suyunu 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp macun haline getirip siyah noktaların üzerine sürüp 15 dakika bekletip yıkayın. Haftada bir uygulayabilirsiniz.

Ciltteki ölü hücreleri temizlemek için 1 kaşık limon suyu, 1 kaşık esmer şeker, 1 yumurta iyice karıştırın. Cildinize sürdükten 10 dakika sonra yıkayın.

Eğer kuru bir cilt yapısına sahipseniz eşit miktarlarda karıştıracağınız limon suyu, bal ve zeytin yağını yüzünüze sürün ve 10 dakika bekleyip yüzünüzü durulayın.

Topuk çatlakları için süzme bal ve limon suyunu karıştırıp ılık suda 15 dakika bekletip kutladığınız ayaklarınıza masaj yaparak sürün ve üzerine streç film sarın pamuklu çorap giyerek en az 3 saat veya gece boyunca ayağınıza bekletip yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir