Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Limon Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

Hepimiz çevremizden limon suyu içmenin faydalı olduğunu duymuşuzdur. Peki hiç düşündünüz mü Salatalarınıza eşsiz aroma ve tat veren bu lezzetin faydaları nelerdir?

Limon içerisindeki sitrik asit bulunan yüksek oranda C vitamini bulunan bir besindir. Kilo problemi olan ve bundan aşırı şikayetçi olan kişiler sabah aç karnına ılık limonlu su içerler.

Kahvaltı öncesi içilen bir bardak ılık limonlu su, içerisinde bulunan pektin lifi sayesinde uzun süre tokluk hissi verir ve aynı zamanda iştahı kapatır.

Bunun yanı sıra limonlu suyun idrar söktürücü etkisi vardır ve bu sayede vücuttaki ödemi atmamıza yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre limon bir çok kanser türünün hücrelerini yok etmektedir.

Muhteşem bir C vitamini kaynağı olan limon vücudun pH değerini yükselterek kış aylarında soğuk algınlığı ve inatçı gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Aynı zamanda vücuttaki demir mineralinin emilimini sağlayarak vücut direncini artırır. Cildine önem veren kadınlar için vazgeçilmez bir çözümdür. Limon suyunun toksinlerden arındırma özelliği vardır. Bu özelliği ve C vitamini sayesinde kanı temizler, siyah noktaları azaltır ve cildi sıklaştırır.

İçmenin yanı sıra tırnak ve yüzünüze limon suyunu direk sürebilirsiniz. Böylece hem göz altı kırışıklıklarınız azalır, hem de tırnaklarınızın yapısı güçlenmiş olur. İçerisindeki asır sayesinde ağız içinde dezenfekte sağlayarak ağız içindeki aftları temizler ve nefesimize tazelik katar.

Limon şu sayesinde kafein alımınız azalır, dişlerinizi beyazlatmada faydalı olur ve ayrıca dış eti ağrısına iyi gelir. Limon suyu kan şekerini dengeler, sindirim yardımda olur.

İçindeki C vitamini sayesinde kalsiyumun vücutta emilmesini sağlar böylece vücut kemik erimesiyle savaşır. Uykusuzluğa iyi gelir, sinirlere iyi gelir, konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirir. Limon suyu çağımızın hastalığı olan astım ve alerjiye iyi gelir.

1 tatlı kaşığı limon suyunu bir miktar ılık su ile karıştırıp yemeklerden önce içebilirsiniz. Mide ve karaciğeri rahatlatır. Ürik asidi erittiği için eklemler ve dizlerdeki ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Tabi ki düzenli tüketmek şartı ile. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.