Anne ve bebek

Lohusa Dönemi Nedir?

Lohusa dönemini hepimiz duymuşuzdur, ancak nedir bu lohusalık dönemi gerçek anlamda biliyor muyuz acaba bir bakalım. Lohusalık dönemi yeni doğum yapan anneler için çok önemli olan ve bir çoğu içinde oldukça zorlu geçen bir dönemdir.

Lohusalık dönemini açıklamak gerekirse; doğumdan sonra anne vücudunda meydana gelen değişikliklerin doğum öncesindeki haline dönme sürecidir. Bu dönemin genellikle 6 hafta içinde tamamlandığı uzmanlar tarafından düşünülmektedir.

Lohusalık döneminde görülen değişimlere bir göz atalım isterseniz. Hamilelik döneminde bebeğin içerisinde bulunduğu rahim yaklaşım 1000 kilo ağırlığa kadar büyür, doğumdan sonra bu 6 haftalık süreç içerisinde rahim küçülerek eski halini alır ve yaklaşık 50-100 gram ağırlığa kadar düşer.

Doğum sürecinin ardından rahimde kasılmalar başladığı için ciddi miktarda kanama devam eder. Bu dönemdeki kanamanın süresi kişiden kişiye değişmektedir. Tıp dilinde serviks ismiyle bilinen rahim ağzı doğumdan kısa bir süre sonra ilk halindeki sekline tamamen dönmese de doğum öncesindeki halini alır.

Rahim ağzı doğumdan 1 hafta sonra kapanmaya başlar. Normal doğum ile bebeğini kucağına alan annelerin vajinanın iyileşmesi ve tekrar şekillenmesinde küçülme görülebilir, ancak vajina doğum öncesindeki boyutuna geri dönmemektedir.

Yumurtalıkların eski haline dönmesi annenin bebeğini emzirip emzir memesine göre değişkenlik göstermektedir. Yumurtalıkların eski halini alması emziren annelerde daha uzun sürerken , emzirmeye annelerde yaklaşık 27 günde eski halini almaktadır.

Lohusalık döneminde yaşanan komplikasyonları da unutmayıp bir göz atalım. Lohusalık döneminde görülen kanamanın 500 ml veya daha fazla olması anormal olarak kabuk edilmektedir. Kısa sürede aşırı derecede bir kanama görülürse vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Halk arasında al basması olarak bilinen, doğumdan sonraki yaklaşık olarak 24 saat içerisinde görülen lohusalık humması görülen bir diğer komplikasyondur. Lohusalık döneminde idrar yolu enfeksiyonu da görülen başka bir komplikasyondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir