Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Magnezyum Eksikliği Belirtileri ve Vücuda Zararları

Vücudumuzdaki bütün organların çalışması İçin çeşitli vitaminlere ihtiyacımız vardır. Magnezyum da vücudumuzun bir çok fonksiyonunu yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan vitaminlerden biridir.

Bir çok vitamin ve mineral eksikliğinde olduğu gibi vücutta magnezyum eksikliği olduğu zaman bir şekilde sinyal verir. Gelin birlikte bu belirtiler nelermiş bir göz atalım .

Vücudumuzda magnezyum eksikliği olduğu zaman gelen sinyallerden biri kalp ritmimizde gözlemlenen artıştır. Çünkü vücuttaki magnezyum eksikliği potasyum değerlerini düşürür. Magnezyum eksikliğinde görülen belirtilerden bir diğeri de hipertansiyondur.

Magnezyum eksikliği sindirim sistemi problemlerine de yol açar. İshal , mide bulantısı ve kusma bu belirtiler arasındadır. Magnezyum eksikliği belirtileri arasında sayılabilecek bir diğer belirti ise uykusuzluktur.

Uyku probleminiz varsa kan tahlili ile kontrol ettirip magnezyum takviyesi alabilirsiniz. Magnezyum eksikliği hipomagnezemi olarak bilinir ve çoğu kişi tarafından da ihmal edilen bir durumdur.

Magnezyum eksikliğinin yetersiz beslenme gibi birçok sebebi ve belirtileri vardır. Normal dönemlerde ve en çok da hamilelikte görülen kas seğirmeleri ve kramplarında en başlıca sebebi magnezyum eksikliğidir.

Genç yaşlardaki kas seğirmeleri veya krampları magnezyum takviyeleri ile düzeltmek mümkündür, ancak ilerki yaşlarda görülen kramplar için yoğun tedavi gerekebilir. Zaman zaman yaşadığımız ruhsal bozuklukların da sebebinin magnezyum eksikliği olduğunu biliyor muydunuz?

Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığının sebeplerinden biri de yine magnezyum eksikliğidir. Magnezyum kemikleri zayıflatabilir ve ayrıca kemiklerin ana maddesi olan kandaki magnezyum seviyesinin de düşmesine neden olur.

Eğer gün içerisinde düzensiz kalp atışı veya nefes darlığı gibi sorunlar yaşıyorsanız, kan tahlili ile magnezyum seviyenizi kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Tam olarak saptanamasa da magnezyum eksikliğinin şiddetli astım krizleri ile de bir ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Magnezyum eksikliğinin varsa bir doktora baş vurarak tıbbi destek alabilir veya doğal yollarla bu eksikliği tamamlayabilirsiniz.

Badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler, nohut, fasulye, mercimek ve börülce gibi baklagiller, domates, kereviz, ıspanak, soğan ve marul gibi sebzeler, incir, üzüm, hurma, avokado ve muz gibi meyveler, buğday, yulaf, çavdar gibi tahıllarda ve tüm tahıllı ekmekler, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi tohumlar, yumurta ve somon balığı gibi hayvansal gıdalar, magnezyum deposu gıdalar arasında sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir