Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Maydanozun Cilde Faydaları ve Maydanoz Maskesi

Salataları mızın, köftelerim izin baş yeşilliklerin maydanozun cildimize ve vücudumuza olan olumlu etkilerini biliyor musunuz?

Bazı yemeklerde pişirilerek kullanılan maydanoz yapılan araştırmalara göre çiğ tüketildiği zaman cilt sağlığına çok büyük faydası vardır. Maydanozun çok fazla faydası vardır.

İçerisindeki C vitamini sayesinde cildimizdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır, hücrelerin yenilenmesini sağlar , cildin kusursuz ve canlı görünmesine yardımcı olur, aşırı uykusuzluk, yorgunluk veya bazen genetik nedenlerle oluşan göz altı morluklarının giderilmesi için maydanoz küründen faydalanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra maydanoz suyunda yüklü miktarda çinko vardır , bunun sayesinde ciltteki kan dolaşımını hızlandırır, sivilceleri yok eder, cildin Ph değerini ve yağ dengesini düzenler ve cilt enfeksiyonuna iyi gelir. Bir çoğumuzun güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan cilt lekelerine de maydanoz çok iyi gelir.

Maydanoz suyunu sabahları cildinize maske olarak sürüp 15 dakika yıkamadan bekleyip daha sonra yıkayın. Maydanoz suyunun içine 1 yemek kaşığı yoğurt ekleyip iyice karıştırın ve pamuk yardımıyla haftada 2 defa göz çevrenize sürebilirsiniz.

Maydanoz suyunun antibakteriyel ve anti-mantar özelliğinden yararlanıp sivilce ve aknelerinizden kurtulabilirsiniz. Maydanoz suyuna zeytinyağı ve badem yağı ekleyip cildinize sürün ve 30 dakika bekleyip yıkayın. Maydanoz suyuna 3 çay kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekleyip temizleyin.

Maydanoz suyuna 3 çay kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyin yine cildinize uygulayabilirsiniz. Peki bunların dışında adını sıkça duyduğumuz maydanoz maskesi nasıldır?

1 su bardağı maydanoz suyunu, 1 çay kaşığı yulaf ezmesi, 5 çay kaşığı bal, 3 yemek kaşığı yoğurt hepsini karıştırın ve yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika hareket etmeden bekleyip soğuk su ile durulayın. Haftada 3 kez birer gün arayla uygulayabilirsiniz.

Bu kadar anlattığımız maydanoz suyunu da şu şekilde elde edebilirsiniz. 1 litre kaynayan suya 1 demet maydanozun saplarını ekleyin 2- 3 dakika kaynatın ve suyu süzün. Maydanoz suyunuz hazır , maske ve kürlerin izde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir