Diyet,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Metabolizma Hızlandırmanın Yolları

Çoğu insan fazla kilolarından şikayet ederler. Kilo vermenize en çok yardımcı olan durum hızlı metabolizma dır . Metabolizma nedir?

Vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için bir günde ihtiyaç duyulan enerji miktarına metabolizma denir. Metabolizma kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte dinlenme esnasında vücudun kaç kalori harcadığına bakılarak metabolizma hızı belirlenir.

Bir kişi ne kadar kaslı ise o kadar iyi bir metabolizmaya sahiptir, ancak tembel ve hareketi sevmeyen , kastan çok yağ fazlalığı olanlarda metabolizma hızı düşüktür.

Metabolizma hızı çocuklarda, çalışanlarda, erkeklerde, soğukta ve protein ağırlıklı beslenmelerde daha yüksektir. Bir kişi metabolizma hızının yavaş olduğunu düşünüyorsa tiroid, şeker ve insülin direncine dair testler yaptırılmalıdır.

Metabolizmanızı evde uygulayacağınız yöntemlerle hızlandırmak mümkündür.

Bir bardak suya 1 parmak ucu doğranmış zencefil, yarım tatlı kaşığı kırmızı pul biber, 1.5 kahve kaşığı yeşil çay, 1 adet avokado yaprağını iyice kaynamış suya atın ve hemen altını kapatıp 5 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra içine 1 dilim limon atın ve dinlemeye bırakın, şekersiz olarak günde 2-3 fincan tüketebilirsiniz.

Yeşil çay, beyaz çay , tarçın çayı, mate çayı, kekik çayı gibi çaylar tüketebilirsiniz. Günde en az 10 bardak su tüketin.

Şekerli gıdalardan ve hamur işinden uzak durun. Yeşil yapraklı sebzelere sofranızda ağırlıkla yer verin.

Magnezyum, bakır ve yağ asidi bakımından zengin olan bademi bol miktarda tüketin.

İçinde bulunan capsesin sayesinde ağızda yanma hissi bırakan biber aynı etkiyi içeride de yaratacaktır. Acı biber yedikten yarım saat sonra vücut kalori yakmaya başlayacaktır.

Günde 6-8 saat arasında mutlaka düzenli olarak uyumayı ihmal etmeyin. Yavaş yemek yiyin ve lokmaları iyice çiğneyin. Bu sayede besinleri alırken harcadığınız enerji miktarı artacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir