Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Mide Yanması, Ekşimesine Evde Çözümler

Günlük hayatımızda zaman zaman midem ekşidi, midem yandı diye hayıflanırız. Bugün bunların nedenlerine ve pratik çözümlerine değinelim. Çoğu zaman yediklerimizden içtiklerim izden kaynaklandığı gibi aynı zamanda bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

O yüzden takip etmeli ve uzun sürdüğü vakit bir uzmana başvurulmalıdır. Mide yanması mide asidin çok yüksek olmasından kaynaklanır. Midede zor sindirilen ve hazmedilen besinler midenin çok daha fazla asit üretmesine neden olur.

Mide yanması sürekli tekrarlayıp kronikleştiği zaman halk arasında reflü adı ile bilinen rahatsızlık ortaya çıkar. Mide yanmasını sayabileceğimiz çok fazla sebepleri vardır. Stres, üzüntü, fazla ve çok hızlı yemek yemek, acılı ve bol baharatlı yiyecekler, alkol tüketimi, ülser, reflü, apandisit, böbrek taşı, mide fıtığı gibi da bir çok neden vardır.

Mide yanması ve ekşimesi sıklıkla yetişkinlerde görülmesine rağmen daha küçük yaşlarda da görülebilecek bir rahatsızlıktır. Yetişkin bir kişi mide yanması veya mide ekşimesi sorunuyla karşılaştığında yediği içtiği şeyleri takip etmeli not almalı ve bu yiyeceklerden uzak durmalıdır. Mide yanması için yiyebileceğiniz besinler arasında tam tahıllı yiyecekler yer alır.

Bunlar zengin lif içeriği olan arpa, buğday, bulgur, esmer pirinç bu besinleri hayatımıza daha çok alırsak hem daha sağlıklı beslenmiş hem de mide yanması gibi şikayetler bir nebze olarak engellemiş oluruz. Mesela mide yanması yada ekşimesi daha çok hamilelik döneminde görülebilir.

Bu şikayetler için besinler dışında uygulayabileceğiniz önerilerimiz de olacaktır 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyip eritelim ve içelim. Bu su ile mide asit seviyesi düşeceği için yanma ve ekşime şikayetimiz azalacaktır. Ancak tansiyon hastası iseniz uygulamayın.

Bunun dışında hem normal dönemde hem de hamilelik döneminde görülen mide yanması esnasında içilen 2 yudum süt sayesinde mi denizin rahatladığını göreceksiniz. Sağlıklı günler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.