Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Mide Yanmasına Bitkisel Çözümler

Halk arasında çoğu kişiden duymuşuzdur midem yanıyor yada midem ekşidi diye. Mide yanması çok rahatsız edici bir durumdur ve bunun bir çok sebebi vardır. Bir kişide gaz problemi varsa ve bu gazı çıkaramıyorsa mide yanması görülebilir.

Mide yanmasında yediğimiz veya içtiğimiz şeylerin etkisi oldukça fazladır. Mide yanması sorunumuz varsa mutlaka altında yatan sebebini bilmemiz gerekir. Yediğimiz içtiğimiz besinlerden mi, sigara yada alkolden mi kaynaklanıyor.

Mide yanması belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişiler de birden sancı şeklinde gelirken, bazı kişiler de ise yavaş yavaş başlayıp giderek şiddetlenen bir sıkıntıdır. Bu problemler bağırsakları da etkileyerek kimi zaman kabızlık, kimi zaman da ishale neden olur.

Mide yanması probleminiz varsa öncelikle aşırı baharatlı , yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durup bol su içmekte fayda vardır. Derin derin nefes alarak açık havada yürüyüşte mide yanmasına iyi gelmektedir. Bu gibi durumlarda doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kulaktan duyma ilaçlar kullanmayın.

Tıbbi ilaçların yanı sıra evde neler yapabilirsiniz bir de onlara göz atalım. Genel olarak sindirim sisteminin yatışmasını sağlayan nane aynı zamanda mide yanmasına da iyi gelir. 1 bardak suya bir kaç tane nane yaprağı ekleyip yarım saat bekletin ve sürdükten sonra için, nane yapraklarını da çiğneyebilirsiniz.

Mide yanmasının genel nedeni mide asidinin yükselmesidir. Elma sirkesi mide asidinin yükselmesini engelleyerek mide yanmasına karşı etki sağlar. 1 bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyip içebilirsiniz. Mide yanması, ekşimesi ne karşı doğal – sade soda etkilidir.

Bunun yanında 1 tatlı kaşığı zencefili 1 bardak suda 5 dakika kaynatıp tüketebilirsiniz. Özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının çok şikeye ettiği mide yanması için süt etkili bir çözümdür. Nefesimizi ferahlatan, ağız ve diş sağlığımız için faydalı olan şekersiz sakız mide yanmanızı yatıştıracağı için çiğneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir