Güzellik ve Sağlık,  Sağlık,  Yeme İçme

Mutluluk Seviyesini Yükselten Besinler

Beyin hücrelerimiz adasında kimyasal iletişimi sağlayan hormona seratonin, yani halk arasında bilinen adıyla mutluluk hormonu denir. Artık gün geçtikçe yalnızlaşan, mutsuzlaşan insanlarımız yüksek miktarda mutluluk hormonuna ihtiyaç duyar.

Vücudumuzda yeteri kadar mutluluk hormonu bulunduğu zaman çevremize neşe saçarız, aynı zamanda iştahımız, uyku saatlerimiz, hafıza durumumuz, iştahımız, cinse ilişkilerimiz, öğrenme kabiliyetimiz ve sosyal hayatımız olumlu şekilde etkilenir. Mutluluk hormonu eksikliğinde ise bunun tam tersi olarak hayatımızda her şey olumsuz etkilenir.

Bu durumda, mutsuz olur, karamsar davranır, bunalıma girer, endişeli olur, ağrılar görülür, uyku sorunu yaşarız. Mutluluk hormonu olan seratonin, triptofen adı verilen aminoasitlerden beslenir. Kendimizi tanıdığımız zaman bizi neyin mutlu ettiğini biliriz. Mesela kimimiz çikolata yiyerek mutlu olur, kimimiz de çekirdek yiyerek.

Araştırmalara göre mutluluk hormonunu yükselten , bizi en mutlu eden besinlerden biri kırmızı rengi ve hafif eksi tadıyla tatlıların ve yaz aylarının vazgeçilmezi çilektir. Omega 3 kaynağı somonun ruh halini pozitif etkilediğini biliyor musunuz? Somon tahıllı salatalarla birlikte tüketildiğinde mutluluk hormonuna 2 kat etkisi vardır.

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi peynir mutluluk hormonuna etki eden bir diğer besindir. Ancak kilo almamak için az miktarda tüketmekte fayda vardır. Stres atmaya birebir, başlayınca bırakılamayan ay çekirdeğinin mutluluk hormona etkisi es geçilemez. Ancak oldukça yağlı olduğu için az tüketmek iyi olacaktır.

Mutluluk artıran cevizi sabahları 2-3 adet tüketmek iyidir. Yaz aylarının sıcakların karşı bizi serinletici dondurma hepimizi mutlu eder. Triptofan kaynağı süt mutluluk hormonu üretimine yardım eder. Pozitif bir hayat sürmek isteyenlere önerimiz tabi ki muz. Günde 1 tane yemek keyfinizi yerine getirir.

Çoğumuzun severek yediği, ancak bazılarının ise ağzına bile sürmediği bezelyenin mutluluk hormonuna etkisi bilinmektedir. Bunlara ek olarak, kivi, ananas, greyfurt, kavun , erik, mısır, brokoli, karnabahar, ıspanak, mantar, mercimek , nohut, fasulye , kakao sayılabilir. Mutlu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir