Güzellik

Mutsuzluğa İyi Gelen Yiyecekleri Öğrenin!

Besin seçimlerimiz, mutluluğumuzu etkiliyor. Vücutta serotonin hormonunu salgılanmasını artıran besinler ile kendimizi daha iyi, dengeli ve huzurlu hissedebiliriz.  Sizler için mutsuzluğa iyi gelen yiyecekleri araştırdık. Beslenme düzeninizde yaptığınız küçük değişikliklerle depresyon belirtilerini azaltabilir ve daha mutlu olabilirsiniz!

 

Tavuk: İçerisindeki B6 vitaminini sayesinde mutluluk hormonu olan seratonin ve dopamin hormonunun aktif hale gelmesine yardımcı olur. Ancak, tükettiğiniz tavuğun organik köy tavuğu olmasına dikkat etmelisiniz.

Elma: Elma, içerisindeki B vitamini, fosfor ve potasyum sayesinde zarar görmüş hücrelerin onarılmasına yardımcı olur. Bu sayede, depresyon belirtilerini azaltarak mutluluk verir.

Kuşkonmaz: Düşük folik asit seviyesi, depresyonu tetikleyen etkenlerden biridir. Kuşkonmazda bulunan folik asit, depresyon riskini azaltır.

Balık yağı: Araştırmalar, depresyonda olan kişilerde omega 3 seviyelerinin düşük olduğunu ortaya koymuştur. Rahat bir beyin ve vücut için omega 3 alımı çok önemlidir. Omega 3 de en fazla balık yağında bulunmaktadır.

Peynir: Kahvaltıda peynir tüketmek, serotonin hormonunu aktif hale getirerek gün boyu daha enerjik ve mutlu hissetmenizi sağlar. Ancak, peynir tüketirken miktarına dikkat etmenizde fayda vardır, aksi takdirde kilo artışına neden olabilir.

Kahvaltıda karbonhidratı azaltın!

Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Kahvaltı, güne enerjik bir başlangıç yapmanızı sağlar ve gün boyu daha aktif olmanıza yardımcı olur. Ancak, kahvaltıda şeker oranı yüksek, beyaz ekmek, patates, reçel, poğaça, börek gibi besinler tüketirseniz, kan şekeriniz bir anda hızlı bir şekilde yükselir, sonra aynı hızla düşer. Kan şekerindeki bu ani dalgalanma sonucunda hem kilo artışı yaşanır hem de halsizlik, yorgunluk ve asabiyet meydana gelir.

Tatlı krizlerini önleyin!

Tarçınlı süt için!

Uyguladığınız diyetler, açlık krizleri sizi mutsuz ediyor olabilir. Ara öğünlerde tarçınlı süt içerek hem kendinizi daha mutlu hissedebilir hem de daha hızlı kilo verebilirsiniz. Tarçın, kan şekerini dengeleyen ve enerjiyi yükselten en iyi baharatlardan biridir. En iyi hayvansal protein kaynaklarından olan süt ise, daha uzun süre tok kalmayı, buna bağlı olarak az yiyerek kolayca kilo vermeyi sağlar. Ayrıca, süt şekeri denilen ‘laktoz’ maddesini içerir ve bu etkisiyle kişinin şeker ihtiyacını doğal yoldan karşılar. Gece uyumadan 3-4 saat önce içeceğiniz tarçınlı süt daha rahat bir uyku çekmenize de yardımcı olacaktır.

Mutsuzluğa iyi gelen yiyecekleri öğrendiniz.

Kaynak:Yüksek topuklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.