Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Muzun Faydaları ve Kabuklarının Kullanılması

Çoğumuzun severek tükettiği muz içerisinde bulunan mineraller, vitaminler bakımından oldukça zengindir. Bunu yanı sıra oldukça besleyici olan muz dünyada portakal ve elmadan sonra en çok tüketilen meyvelerden biridir.

Muz protein, potasyum, karbonhidrat ve diyet lifi kaynağıdır. Muz tok tutar. Lif bakımından oldukça zengindir ve kalp dostudur. Tatlı ve ekşimsi tadı sayesinde sindirimi destekler ve bilinenin aksine metabolizmayı hızlandırır. Kalp atışı ve kan basıncını düzenler, yüksek tansiyonu engeller.

Muzun içerisinde bulunan yüksek demir sayesinde anemi hastaları için bulunmaz bir besindir. Yapılan araştırmalara göre muz, çocukları öksürüğe ve atında kaynaklı bir çok soruna karşı korur. İçi bu kadar faydalı olan muzun kabuklarının da çok fazla faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Sitrik asit diş beyazlatmada etkili bir maddedir ve muz kabuklarında bolca vardır. Günde 1 veya 2 defa muz kabuklarının yumuşak tarafıyla dişlerinizi hafifçe ovun. Dişlerinizin üzerindeki lekelerin temizlendiğini, Dişlerinizin daha güçlü ve beyaz olduğunu göreceksiniz.

Muz kabukları antioksidan kaynağıdır ve bu özelliği sayesinde iltihabı önler. Böylece var olan yada oluşmaya başlayan akne ve sivilcelerin kurumasını sağlar. Muz kabuğunun yumuşak yüzeyi ile akne üzerine masaj yapın ve 20 dakika bekletip soğuk suyla yıkayın.

Aknelerin yanı sıra siyah noktalar için de aynı yöntemi uygulayın. Yorgunluktan göz altlarında oluşan torbalar için kabuk içinde kalan kısmı kazıyın , içerisine 1-2 kaşık aloe vera jeli ekleyip göz altı torbalarınıza sürün 15 dakika bekletip yıkayın. Sinek ve böcek ısıran yerlere muz kabuklarını sürüp 5 dakika bekletin ve 15 dakika daha durup yıkayın.

Şiddetli baş ağrısı yaşadığınız dönemlerde muz kabuklarını şakaklarınıza bastırarak bir tülbentle sarın. Baş ağrınız yavaş yavaş geçecektir. Muz kabuklarının siğilleri eritmek gibi muhteşem bir özelliği vardır.

Muz kabuğunu siğile sarıp sabaha kadar bekletin ve bu işleme siğiller kaybolana kadar devam edin. Muz kabuklarının yumuşak kısmıyla ayakkabılarınızı ovduğunuzda parladığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir