Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Nanenin Mucizevi Faydaları

Güzel aroması ve kokusuyla salatalara ve yemeklerimize renk ve tat veren nanenin bildiğimiz ve bilmediğimiz çok faydası vardır . Naneyi kuru tüketmenin ayrı, taze tüketmenin ayrı faydaları vardır. Mide ve hazımsızlık sorunu olan kişilerde sindirim sorunlarının giderilmesinde etkilidir.

Nane yaprakları ezildiğinde mide bulantısı ve baş ağrılarını giderir, bu durumlarda bir tutam nane çiğnemeniz iyi gelecektir. Baş ağrısı olduğunda nane yağı ile başınıza masaj yapabilirsiniz. Astım ve soğuk algınlığından kaynaklı burun, boğaz ve akciğer tıkanıklıklarının giderilmesine yardımcı olur. Solunum kanallarını rahatlatarak kronikleşmiş öksürükten kaynaklı boğaz tahrişlerini giderir.

Boğaz ve burun tahriş edebileceği için fazla tüketilmemesinde fayda vardır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda uyanıklık ve işlevsellik üzerinde olumlu etkileri görülmüştür. Bir tutam nane çiğneyerek hafızanızın açık olmasına ve güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Mikropları öldürücü özelliği sayesinde ağız içindeki bakterilerin büyümesini engeller ve ağız diş sağlığını korumaya yardımcı olur.

Nane yaprağı diş ve diş etlerinde oluşabilecek hastalıkları engeller. Nane içerikli diş macunu ve gargaralar da aynı etkiyi gösterir. Mevsimsel alerji ve saman nezlesi ile ilişkili semptomları artıran kimyasalların etkisini azalttığı görülmüştür. Kuru nanenin etkilerine bakıldığında içinde bulunan bazı enzimler sayesinde kanserin önlenmesinde etkili olduğu ve tedavisinde kullanıldığı görülmüştür.

Hormon dengesizliği veya polikistik over sendromu gibi sorunlar yaşayan hastalarda takviye yardımcı olarak kullanılmaktadır. Kuru nanenin içerisinde C vitamini vardır, bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda içinde A vitamini barındırır, bu da göz sağlığına oldukça faydalıdır.

Özellikle gözünde miyop rahatsızlığı olanlar bol bol havuç ve nane tüketmeye özen göstermelidir. Oldukça fazla kişinin şikayet ettiği akne problemi için kullanılır. Birkaç tane nane yaprağını gül suyu ile karıştırıp yüzünüze sürün, birkaç dakika bekleyip suyla yıkayın.

Kuru nane sindirim sistemini uyarma etkisine sahiptir. Böylece kilo vermenize yardımcı olacaktır. Peki acaba nane kullanmanın zararı var mıdır? Reflü hastalarında görülen semptomları yatıştırmak için nane kullanılmamalıdır. Çünkü nane şikayetleri artıracaktır. Hamilelik ve emzirme döneminde nane kullanımı çok fazla önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.