Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Nefes Darlığına Bitkisel Çözümler

Nefes darlığı büyükten küçüğe çoğu kişinin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bunun bir çok sebebi vardır. Rutin spor sonrası görülen nefes darlığı normal kabul edilebilir ancak dinlenme halindeyken nefes alıp vermede sorun yaşıyorsak bu bir rahatsızlığın belirtisi olarak kabul edilebilir.

Astım, bronşit, zatürre, KOAH ve kalp rahatsızlığı nefes darlığı için sayılabilecek sebeplerden birkaçıdır. Bunun yanı sıra akciğer, solunum yolları rahatsızlıkları, kalp krizi, panik atak ve kaygı diğer sebeplerdendir.

Bizim için tehlike arz eden nefes darlıkları hangi durumlarda ortaya çıkarsa endişelenmeliyiz buna değinelim. Eğer uzanırken nefes darlığı yaşıyorsak, göğüs ağrısının eşlik ettiği nefes darlığı , terleme ile gelen nefes darlığı gibi durumlarda mutlaka bir hekime başvurmalıyız.

Nefes darlığına çözüm olarak alternatif tıbbın bize sunduğu bazı bitkileri size önereceğiz.  Ancak bu bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Keçiboynuzu bunlardan ilkidir. Orta boy 5-6 adet keçi boynuzunu yıkayıp yarım litre kaynayan suya kırarak atalım ve 7-8 dakika daha kaynatıp süzelim ve bu suyu buzdolabında muhafaza ederek sabah akşam yemeklerden önce 1 çay bardağı tüketelim.

Bu hazırladığımız kürü 3 günde bitirip tazesini hazırlayalım. Kürü uygulama süresi 20+15 gündür. 20 günden sonra 15 günlük bir kür daha uygulayın. Dikta etmemiz gereken şeker ve tansiyon hastalarına bu kürü önermiyoruz.

Havuç; yarım çay bardağı kaynatılmış sütün içine 4-5 tane havucu rendeleyip suyunu sıkın, 1 çay kaşığı bal ilave edip günde 3 defa içebilirsiniz.

Sarımsak: antibiyotik özelliği herkes tarafından bilinen nefes darlığı için çözümlerdendir. 1.5 litre suya 1 adet sarımsak, 1 çorba kaşığı lavanta, kekik, maydanoz, nane ve dereotu ekleyip kaynatın ve her sabah aç karnına 1 fincan tüketin.

Lavanta:  Birer kaşık ebegümeci çiçeği, lavanta çiçeği, devetabanı yaprağı ile civanperçemi robotta çekilir ve 1 fincan kaynar suda pişirilir. Bu karışım günde 2 kez içilmelidir.

Ebegümeci: lavanta ve devetabanı çiçeklerinin yapraklarını birer kaşık olmak üzere robotta çekin. 1 fincan su ile kaynatın. Günde iki kez tüketilmelidir.

Civanperçemi kürü: Birer kaşık ebegümeci çiçeği, lavanta çiçeği, devetabanı yaprağı ile civanperçemi robotta çekilir ve 1 fincan kaynar suda pişirilir. Bu karışım günde 2 kez içilmelidir.

Öksürük otu: 2 avuç kadar öksürük otunu su ile kaynatın. Kaynamaya başladığı anda ise kafanıza yerleştireceğiniz havlu ile buharı teneffüs edin

Hardal tohumu: Her sabah bir çay kaşığı hardal tohumunu kaynatarak için. Bunun yanı sıra kuru hardala da su ekleyerek hamur hale getirip, zeytin yağı ile karıştırarak göğüs bölgesine masaj yapabilirsiniz. Bu da etkili bir çözümdür.

Kurt pençesi: Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı kurt pençesi ilave edilerek kahvaltıdan önce süzerek içebilirsiniz.

Karanfil: Yarım bardak ısırgan tohumu, ile toz karanfil karıştırılır ve içerisine bal ekleyerek macun haline getirin. 2 gün boyunca sabahları 1 kaşık tüketin.

Anason: Yarım çay bardağı ısırgan otu ve anason tohumu ile toz karanfil karıştırılır ve içerisine yine bal eklenmek suretiyle macun haline getirilerek 2 gün boyunca 1 kaşık tüketilir.

Keten tohumu kürü: Keten tohumu, anason tohumu ve toz karanfil bal ile karıştırılarak kür yapılır. 3 gün boyunca tüketilir.

Limon suyu: Taze sıkılmış limon suyu organik bal ile karıştırılarak bir bardak suya eklenir. Düzenli olarak tüketilmelidir. Bu karşımın günde 3-4 kere tüketilmesi de faydası açısından tavsiye edilmektedir.

Bal:1-2 çay kaşığı toz karabiber bal ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen karışım günde 3-4 kez tüketilir.

Nefes darlığına ne iyi gelir sorunuza doktorunuzdan sağlıklı yanıtlar alabilirsiniz. Böylece bilinçsiz uygulamalardan kaçınabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.