Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Normal Doğumu Kolaylaştırmanın Yolları

Bebeğinin olacağı müjdesini alan annelerin en çok tercih ettiği ancak bir o kadar da korktuğu doğum şekli normal doğumdur. Normal doğum aynı zamanda en sağlıklı doğum şeklidir.

Uzmanlar önemli veya acil bir durum olmadığı sürece anne adaylarına sezaryen doğum yerine Normal doğum önermektedirler. Bu yazımızda normal doğumun kabus olmaktan çıkıp anne adayı için iyi bir deneyim haline gelebilmesi için bir kaç önerimiz olacak sizlere.

Çoğu anne adayının kabusu olan normal doğumu kolaylaştırmak için bazı hareketler vardır. Pelvik hareketler, Squat, yürüyüş , kesel hareketi, kelebek hareketi, yoga, lunge hareketi, merdiven tırmanışı hareketi bunlardan bazılarıdır.

Öncelikle anne adayının daha doğum konusunda kötü tecrübeler yaşamı kişiler ile çok fazla diyalog kurmaması, internet üzerinde doğum videolarını izlememesini öneririz. Neden derseniz, zaten normal doğumdan korkan anne adayı bu tür hikayeleri dinleyip, doğum videolarını izlediği zaman sakinleşmek yerine normal doğumdan çok daha fazla korkacaktır.

Bu da doğum konusunda anne adayını daha fazla sıkıntıya sokar. Anne adayı bu hareketleri öncelikle bir uzman eşliğinde yapmalıdır , çünkü bilinçsizce yapılan hareketler hem anne adayı için hem de bebek açısından tehlikeli olabilir.

Anne adayının günlük egzersiz süresi maksimum 30 dakikadır. Bununla birlikte anne adayı doğumu kolaylaştırmak için yüzme, bisiklete binme, yürüyüş, aerobik , solunum egzersizleri yapabilir anne adayı hamilelik sürecinde aşırı kilo almamaya özen göstermelidir.

Hamilelik süreci boyunca 25 kilodan fazla kilo alımı hem gebelik diyabetini tetikleyebilir, hem de normal doğum açısından annenin sorun yaşamasına neden olabilir.

Doğum öncesinde gevşeme egzersizleri yapılmalı, eğer imkan varsa hamilelik platesine gidilmeli, nefes egzersizleri iyice öğrenilmeli. Sancılar başladığında yürüyüş yapılmalı, sancılar iyice sıklaşmadan hastaneye gidilmemesi size vereceğimiz başka bir öneridir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.