Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Oruç Tutarken Halsizliği Önlemenin Yolları

Sıcak havalara denk gelen Ramazan ayında çok uzun süre aç kalarak ve uzun süre su içmeden durmak halsizlik ve yorgunluk şikayetlerine neden olur.

Ramazan ayında iftara kadar gece sürede halsiz kalmamak ve kilo almamak için doğru şekilde beslenmek önemlidir. Bugün ki yazımızda oruç tutarken halsizlik yaşamamak için birkaç önerimiz olacaktır.

Bunun için en önce yapılması gereken sahuru atlamamaktır. Ramazan öncesi sağlıklı ve dengeli alışkanlığımızı devam ettirebilmemiz için iftardan sahura kadar geçen sürede en az 3 öğünü tamamlamamız gerekir.

Çoğu kişi ramazan ayının çoğunda sahura kalkmadan sadece su içerek oruç tutmayı tercih eder, bunun zararlı olduğunu unutmamamız gerekir. Nedenine gelince ; uzun süre aç kalmak metabolizmayı olumsuz etkiler, bu nedenle sahurda vücudun ihtiyacı olan protein ve karbonhidratı almamız gerekir.

Sahurda alacağımız vitamin ve mineraller gün boyu zinde kalmamızı sağlar. Sahur menüsünde kahvaltı veya çorba türü tercih edilmelidir. İftar dan sahura kadar geçen sürede görüşmek B ve C vitamini içeren, demir ve magnezyum içerek besinler tüketmenizde fayda vardır.

Nedir bunlar , süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, yaz meyveleri ve hurma olarak sayılabilir. Uzmanlar her zaman söylerler , sebze ve meyvelerin asıl vitamini içinden çok kabuğundadır.

Bu nedenle ramazan ayında da dengeli ve sağlıklı beslenmemizi sürdürelim ve düzenli olarak sebze -meyve tüketim ama mümkünse kabuklarını soymadan. İftardan sahura kadar geçen sürede yatana kadar sıvı tüketimine özen gösterin.

En az 12- 15 bardak su tüketmeye dikkat edin. Uzun süreli açlıktan midenizi yormamaya özen gösterin. İftarınızı çorba ile açtıktan en az 15 dakika sonra ana yemeğe geçip.

Aynı zamanda iftarda çok ağır ve aşırı yemek yememeye çalışın. Yemek esnasında asitli içecekler tüketmemeye dikkat edin. Yemekleri çok çiğneyin iftardan 45 dakika sonra en az 30 dakika egzersiz yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.