Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Otizm Belirtileri Nelerdir ve Tedavi Yöntemleri Nasıldır?

Anneler bebekleri doğup büyürken hareketlerini takip ederler. Hareketlerinde farklılık gözlemlediklerinde hemen endişelenirler . Akla gelen rahatsızlıklardan ilki hiperaktivite , diğeri ise otizmdir. Tanım olarak otizm nedir?

3 yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan, beynin gelişimini engelleyen bir davranıştır. Otizm belirtileri 3 ayrı alanda incelenir.

Sosyal otizm belirtilerinde, çocukta görülen göz kontağı kuramamak veya kısa süreli kontakt kurmak otizmin ilk belirtileridir. Bu belirtiler görülen çocukta jest ve mimikler de kısıtlıdır. Otizmli kişi kendi yaşıtlarında görülen gelişimin gerektirdiği hareketler yapamaz, ilişki kurmakta zorlanır. Otizmli kişiler grup oyunlarından çok yalnız kalmayı tercih eder.

Otizmli kişiye biri seslendiğinde çağıran kişinin farkında bile değildir. İletişim kurarken ortaya çıkan otizm belirtilerinde ise; otizmli çocukların dil gelişimleri daha geç olur bu nedenle otizmli çocuklar yaşıtlarına göre daha geç konuşurlar.

Otizmli kişiler kendi seçtiği konular dışında konuşmaktan pek hoşlanmazlar. Bir kitapta okuduklarını veya televizyonda izlediklerini alakasız zamanlarda tekrar ederler. Hayal güçleri ile oynadıkları oyunları eşleştiremezler.

Sınırlı ve yinelenen davranışlar şeklinde ortaya çıkan otizm belirtilerinde ise kişi bazı konularla ilgiliye bazı konulara karşı aşırı ilgisizdir. Otizmli kişiler bir olaya kendi istediği şekilde müdahale edilmediği zaman aşırı sinirli tepki verirler.

Kendilerince sıraya koydukları bazı davranışlar vardır ve her seferinde aynı şekilde bu davranışları yapmak isterler. Eğer otizmli bir çocuğa sahipseniz içine kapanık olan çocuğunuzun sosyal hayatla olan uyumunu kolaylaştıracak yöntemler uygulamalısınız. Konuşma, meşale ve fiziksel terapilerle onların iletişim kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

Evde çocuğunuzla yalnızken hoşuna gidecek bir etkinlik olarak yere birkaç tane mat , yani havuz görünümü oluşturacak materyal serip havuz görünümü verebilir ve yerde yüzme etkinliği yapabilirsiniz. Minderlerle oyun kurarak geometrik şekilleri ve renkleri öğretebilirsiniz.

Bu tarz etkinlikler sayesinde çocuğunuzun tek başına hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.