Kadın Örgüleri,  Örgü,  Örgü Videoları

Oymalı Görünüme Sahip Tığ Örgü Modeli

Spread the love

Lastik istemeyen oymalı görünüme sahip olan tığ örgü modeli ile bayan bluz ve yelek gibi birçok örgü yapabilirsiniz. Oldukça sık gördüğünüz bir model aslında ama anlatmak bugüne nasip oldu.

Örgünün başlangıcı zincir ile yapılıyor. Sonra 3 zincir çekip zincirin dibine batın ve bir tane ikili tırabzan yapın. Sonra yan yana batarak 5 tane ikili tırabzan yapın. 5 tırabzan bitince hemen yanına bir tırabzan daha yapın ama son ilmeğini kapatmayın. Yan yana yaptığınız 3 tırabzanın son ilmeklerini kapatmadan örün. Sonra kalan ilmekleri bir defada kapatın.

Sonra tekrar 5 tane tırabzanı yan yana yapın. Tırabzanlar bitince aynı zincirin üzerine bu defa 3 tane tırabzan yapın. Tekrar yan yana 5 tırabzan yaparak devam edin. Bu şekilde modelin dalgalı görünmesini sağlıyoruz.

Sonraki sıraya geçince 3 zincir çekip geri dönün. İki tane tırabzan yapın. 3 zincir çekip bir delik oluşturun. 5 zincir çekip 5 tırabzan atlayıp batın. Tekrar 3 zincir çekip tam ortada kalan 3 tırabzanın ilkine batın ve buraya bir tırabzan yapın. Sonra yanındaki tırabzana batıp buraya 3 tırabzan yapın. Tekrar yanına bir tırabzan yapıp 3 zincir çekip delik oluşturun. 

Her sırada tırabzanları artırarak devam edeceğiz. Tam anlatımını yaptığım videolu anlatımı alt bölüme ekliyorum. İzleyerek modeli kolayca yapabilirsiniz. Modeli yaparken tırabzanların tepesine değil tek katına girerek yapacağız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir