Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Son zamanların en yaygın rahatsızlıklardan biri de panik ataktır. Panik atak, çarpıntı, terleme, titreme, boğulma yada nefes alamama hissi olarak tanımlayabiliriz. Buna ek olarak göğüste ağrı veya sıkışma, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, dengesizlik gibi bedensel duyumların normalden çok daha fazla hissedildiği bir süreçtir.

Panik atağı olan bir kişide kontrolü kaybetme, delirme ve ölüm korkusu vardır. Panik atak aniden ortaya çıkar, çok kısa bir sürede en üst seviyeye ulaşıp bazen 15-20 dakika sürer, bazen 1-2 dakika gibi çok kısa sürer, bazen de bir saatten fazla sürebilir. Panik atağın sebepleri arasında fobilerimiz ve psikiyatrik bozukluklar gösterilebilir.

Panik atağın şiddeti ve görülme sıklığı değişkenlik gösterebilir. Bazı hastalar panik atağı uykuda geçirebilir. Her an ölecek gibi hisseden, kendince sürekli hastalık varmış gibi düşünen hastalara teşhis koyulana kadar, hastaların çoğu beyin tomografisi, beyin MRI, kalp grafiği gibi riskli tetkikleri bile yaptırırlar. Panik atak rahatsızlığı olanlar kalabalık ortama girememe, evde tek kalamama gibi sorunlar yaşarlar.

Panik atak hem erkekleri hem de kadınları etkileyen bir sorundur, ancak kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olarak görülür. Panik atağa yol açan bir çok sebep vardır. Düzensiz beslenme, katı diyetler, sindirim sorunları ve besin alerjileri, ani düşen veya yükselen kan şekeri seviyesi, kafein, sigara ve alkol tüketimi, sakinleştirici etkisi olan ilaçlar, kortizon ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, kontrol edilemeyen stres, bedensel ağrılar panik atak sebepleri arasında sayılabilir.

Panik atak bozukluğu erken dönemde tespit edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Panik atak genel olarak 20-35 yaşları arasında görülür. Panik atak tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. İlaçla yada bilişsel -davranışçı tedavisi mümkündür. İlaç tedavisi en az bir yıl devam ettirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.