Çocuk Örgüleri,  Örgü

Pano Desenli Battaniye Modelleri

El örgüsü geçmişten günümüze kadar ulaşan bir mirastır. El emeği ile yapıldığı için çok değerlidir. Sevdiklerinize kendi el emeğinizle yapacağınız pano desenli battaniye hediyesi gerçekten çok makbule geçecektir. Alışılagelmişin dışında pano desenlerinden oluşan bir galeri hazırladım.

 Paylaştığım bir çok model çakma sıkı iğne ile yapılmıştır. Bu battaniyeleri yaparken dikkat etmemiz gereken hususlardan bir tanesi de ip çeşididir. Kullanılan iplerin mutlaka antibakteriyel ve pamuklu olmasına özen gösterin. Pamuklu olmayan iplerle örülen örgüler savunmasız ve küçük bebeklerde terleme ve alerjiye neden olabilirler.  Çocuklarınızın bir ömür boyu alerji sorunu yaşamasını istemiyorsanız kaliteli ve sağlıklı ipler tercih etmelisiniz. Genellikle battaniyeler kare olarak örülmektedir. En ve boy uzunlukları eşit olarak bir metre uzunluk kullanılmaktadır. Bu uzunluğu siz kendi isteklerinize göre değiştirebilirsiniz. Ama ideal olan uzunluk bir metre eninde bir metre boyunda olan ölçüdür.  Minik bebekler için model seçerken hayvan figürlerini tercih edebilirsiniz. Hem daha sevimli hemde kız erkek ayırmadan her cinsiyete uygun olacaktır. Kız veya erkek bebekler için örülen örgüler sonrasında doğan kardeşlerin cinsiyetinin değişik olması nedeni ile kullanılamamaktadır. Model düşünürken bunu göz önünde bulundurup hem kız hemde erkek çocuklara uyabilecek olanları tercih edebilirsiniz. Böylece kolay kolay eskimeyen el emeklerini daha uzun vadeli kullanma şansınız olacaktır.  Pano desenli battaniyeler bebekler büyümeye başlayınca ilgilerini çekecektir. Bu yüzden eğlenceli modeller seçmeye gayret edin. Genellikle çizgi film karakterlerinden oluşan modeller yapılmaktadır. Böylece çocuğun aklı başına geldiği yaşlarda battaniyesi ile arsında bir duygu bağı kurmasını sağlayabilirsiniz. 

Bu battaniyelerde desen takibi yapılması gerektiği için biraz dikkat gerektirir. Hayal gücünüzü de kullanıp çok değişik modeller ortaya koyabilirsiniz. Modellerin her biri birbirinden güzel ve ilgi çekici. Eminim bakarken sizde hangisini yapacağınızı şaşıracaksınız.

Bu tür pano desenli battaniyeler genellikle tığ ile yapılmış modellerdir. Tığ işinde modeli uygulamak daha kolay olacaktır. 

Desenli kısmı biraz küçük tutarak sonrasında kenar bölümü ile istenilen büyüklüğe kadar genişletilebilir. Battaniye büyüdükçe örmesi zorlaşacağı için kenar kısmına motiflerle tamamlayıp hem değişik bir görünüm elde edebilirsiniz hemde işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.