Yeme İçme,  Yemek Tarifleri

Ramazanda Sahurda Yenmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Her yıl 10 gün önce gelerek evlerimizi bereketlendiren Ramazanda uzun saatler susuz kalan bünyeler için sahurda tüketilmesi gereken besinler vardır.

Yine bu şekilde tüketilmesi gereken besinlerin yanı sıra tüketilmemesi gereken besinler de vardır. Sahurda yiyeceğimiz besinleri seçerken hem bizi gün boyu tok tutarak hem de susuzluğumuzu karşılayacak besinlerden seçmek lazım.

Dilerseniz biraz ayrıntıya gitara Ramazan ayı boyunca beslenmenize ekleyeceğiniz yada dikkat etmeniz gereken besinlere bir göz atalım.

Bugün sizlere vereceğimiz bilgiler önemlidir, çünkü yaz aylarına denk gelen Ramazan, sahur ve iftar arasındaki dilimin çok uzun olması nedeniyle sahurdaki beslenmenin önemine dikkat çekilmektedir.

Uzmanlara göre bu güzel ayda tok tutan besinlerin başında kuru baklagiller ve yumurta gelmektedir. Bunlara ek muz ve sütü de sayabiliriz. Yaz aylarında sıcak hava ile vücut terlemeyle su ve mineral kaybeder.

Bu nedenle mümkün olduğunca günlük tüketmemiz gereken su miktarı olan 2- 2,5 litreyi iftar ve sahur arasındaki dilimde tamamlanması önerilmektedir. Sindirim sistemine yardımcı olan, tok tutması açısından sahurda bir kaç tane zeytin tüketilmesinde fayda vardır.

Mide sorunlarına iyi gelen çörek otunu yoğurtla birlikte tüketerek tok tutulmanızı sağlar, hem gerekli protein almanızı sağlar, hem rahat uyumanızı sağlar, hem gerekli protein almanızı sağlar hem de gün boyu tok hissetmenize yardımcı olur.

Ramazanda beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği yenmesini öneren uzmanlar, çavdar ekmeğinin bağırsak dostu olduğunu ve tok tuttuğunu söylemektedir. Peynir protein yönünden zengindir ve sahurda iki dilim mutlaka yenmelidir. ü

Yüksek lif kaynağı elma, yulaf ezmesi, insülin yükselmesini engelleyen tarçın, protein açısından zengin badem, bağırsak dostu kefir, ceviz sahurda mutlaka az miktarda sofralarımıza eklenmelidir. Uzun saatler aç kalınacak bir dönem olan Ramazan ayında bunlara dikkat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.