Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Saçlar İçin Gerekli Olan Vitaminler

Güzelliğimizi tamamladığı için saç hem erkek hem de kadınlar için önemlidir. Hem kadınların hem de erkeklerin yaşadığı en büyük problem ise sağlıksız ve cansız saçlardır.

Saç yapısı kalitesini ve sağlığını belirleyen en temel sebep beslenme alışkanlığımızdır. Saç dostu birçok besin, saçımızın sağlıklı olmasını saçımızın sağlıklı olmasını sağlayacak birçok vitamin vardır.

Genel olarak saç dökülmesi yaşayan birine ilk söylenen şey vücudunda bir vitamin eksikliği olup olmadığını kontrol ettirmesidir. Vücudumuzda herhangi bir vitamin eksikliği olduğu zaman ilk belirti veren yer saçlarımız dır.

Gelin hep beraber güzelliğimizi tamamlayan saçlarımız için gerekli olan vitaminler nelerdir bir bakalım. Vücut için çok önemli olan demir, saç uzaması dahil vücudun pek çok işlevi için önemlidir.

Vücutta kansızlığa neden olan demir eksikliği baş gösterdiği zaman yoğun saç dökülmesi gözlemlenir. Yumurta, kırmızı et ve mercimek bolca tüketilmelidir. Saçların en çok ihtiyaç duyduğu vitamin B vitaminidir.

Biotin adı verilen B7 vitaminidir. Yapılan araştırmalara göre biotin eksikliği ile saç dökülmesi arasında bağlantı olduğu kanıtlanmıştır. B vitamini saçlı deriye ve saç köklerine oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında rol oynar, bu nedenle saç için önemlidir.

Saç oluşumu ve onarımında büyük role sahip olan çinkoyu da unutmamak gerek. Çinko saç köklerinin çevresinde bulunan yağ bezlerinin çalışmasına yardımcı olur. Çinko eksikliği olan kişiler kırmızı et, buğday, kabak çekirdeği , ıspanak tüketebilir.

Stresi önleme etkisi olan E vitamini saç uzamasında da yardımcıdır. Güneş ışınlarından bolca alabileceğimiz D vitamini saç dökülmesinde de oldukça büyük rol oynar. D vitamini yağlı balıklarda, bazı mantar türlerinde bolca bulunur.

Saçın ana yapısı proteinden ibarettir, bu nedenle sağlıklı bir saça sahip olmak istiyorsanız mutlaka vücudunuzun ihtiyacı olan proteini almalısınız. C vitamini, A vitamini saç için gerekli olan diğer vitaminlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir