Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Safranın Cilde Faydaları Nelerdir?ve Nasıl Uygulanır?

Yemeklere egzotik tat, aroma ve renk veren safranın faydalarını biliyor musunuz? Cildimize hepimiz önem veririz. Yaz ve sonbahar aylarında toplanan ve Güneydoğu Asya’nın geçim kaynaklarından biri olan safranın cildimize faydalarını biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise yazımızı okumadan geçmeyin.

Bilinenin aksine safran ilk toplandığında mor renktedir, kurtulduğu zaman kırmızımsı turuncu bir renk alır. Eski dönemlere nazaran günümüzde daha kolay bulunan safranın cilt ve vücudumuza çok fazla faydası vardır.

Artık kozmetik dünyasının vazgeçilmezi olan safran çingene bitkisinin çiçeğinden elde edilir. Safran yaş ilerledikçe özellikle kadınları rahatsız eden kırışıklıkları önlemeden cildi yenilemeye kadar bir çok fayda sağlar.

Safran cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korur ve cilt sağlını kontrol altına alır. Cildi aydınlatır, sivilce oluşumunu önler, cilt lekelerinin görünümünü azaltır. Her alanda insanları kandırmaya çalışanlar olduğu gibi safranın sahtesini piyasa sürenler vardır, bu nedenle sağlığımız için safran alırken çok dikkatli olmalıyız.

Safran koyu kırmızı veya turuncuya yakınsa gerçek safrandır diyebiliriz , diğer bir kontrol şekli ise bir miktar safranı suya veya süte ıslatıp beklemektir. Suya ıslanan safran hakiki ise bir süre sonra su veya süte sarı renk verecektir.

İsterseniz safranı cildinize nasıl uygulayacağınız hakkında biraz bilgi verelim. 2 yemek kaşığı süt önce ısıtıp ardından 1 çay kaşığı safran tozu ekleyelim ve safranın süte iyice rengini bırakmasını bekleyelim, ardından soğumaya bırakalım.

Soğuyan maske istenilen kıvama gelecektir. Bir yüz fırçası yardımı ile tüm yüzümüze ve boynumuz sürüp 5-10 dakika bekleyip nemli bir havlu ile silelim ve bol su ile durula yalım.

Bir diğer maskemiz ize bal ve safran karışımı. Küçük bir kasede 1 çay kaşığı safran ve 1 tatlı kaşığı balı iyice homojen haline gelene kadar karıştırın. Ardından bir yüz fırçası ile yüzümüze sürüp 10 dakika bekleyip bol su ile durula yalım. Güzel günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir