Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Şalgam Suyunun Faydaları

Adana iline ve Çukurova yöresinde ait yöresel bir içecek olan şalgam suyunu duymayan yoktur sanırım. Turpgiller ailesine ait olan şalgam dağa çok suyu çıkartılarak tüketilir ve faydasını anlatmakla bitiremeyiz.

Şalgam sadece suyu çıkarılarak değil aynı zamanda turşu yapılarak da tüketilir. Besin değeri oldukça yüksek olan şalgamın yaprakları hayvan yeni olarak kullanılır.

Besin değeri yüksek olan şalgamın yaprakları hayvan yemi olarak kullanılır. İnsan sağlığına inanılmaz faydası olan şalgam yüzyıllardır tıbbi tedavilerde de kullanıldığını biliyor muydunuz?

Özellikle mide hastalıklarına iyi gele şalgam suyu, et yemeklerinden kaynaklanan hazımsızlığa karşı çok etkilidir. Şalgam içerisinde protein, demir, magnezyum , lif, fosfor ve A vitamini gibi güçlü vitaminler barındırır.

Şalgam içerisine limon eklenerek yemeklerden önce içildiğinde aşırı yağı önler, vücudun kısa sürede toksin atmasını sağlar, böylece kilo vermeye yardımcı olur. İçerisinde yoğun miktarda laktik asit barındıran şalgam ağız içindeki enfeksiyonu önler.

Yemek borusu, mide ve bağırsaklardaki toksinleri idrar yolu ile atarak kanser oluşumunu engeller. Kalsiyum, potasyum ve demir bakımından zengin olduğu için kemik gelişimine katkı sağlar. Üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklı kuru öksürük ve boğaz enfeksiyonuna iyi gelir.

Şalgam suyu içerdiği antioksidan sayesinde yaşlanma belirtilerini azaltır. Cilt yaşlanmasına neden olan C vitamini eksikliği için birebir faydalıdır. Şalgam suyunun tonik olarak kullanıldığını duyduğunuzda eminim çok şaşıracaksınız.

Çıban, apse, dolma ve egzama gibi cilt hastalıklarında tonik olarak kullanıldığında kaşıntıyı azaltma etkisi vardır. Fosfor bakımından zengin olan şalgam suyu damar tıkanıklığına neden olan toksinler atar, aynı zamanda kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarını önler.

Bunların yanı sıra eklem şikayetlerini azaltır, böbrek taşı ve kumu düşürmeye yardım eder, akciğer ve bronşları temizler, içerisindeki bileşimler sayesinde göz sağlığına faydalıdır. Afrodizyak özelliği bulunan şalgam cinsel hayatını düzenlemek isteyenlere yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.