Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Sarımsağın Saça Faydaları

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak bize güzelliğimiz için de etkileyici ve şaşırtıcı sonuçlar vermektedir. Saçlarımıza önem verdiğimiz için yıprandığında ve döküldüğünde moralimiz bozulur ve çözüm ararız.

En doğal çözümlerden biri sarımsaktır. Saçımızın uzamasından tutunda, saç dökülmesi, saç beyazlaması, saçın parlaklığı ve canlılığına kadar daha birçok saç problemine karşı mucize bir çözümdür. Sülfür saç için gerekli ona proteinin yapı taşlarından biridir.

Sarımsak da sülfür kaynağıdır ve saçımızda görülebilecek egzama veya sedef hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. E vitamini ile beraber çalışan selenyum da sarımsakta fazlaca bulunur, bu da saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Bu vitaminler kolajen üretimini artırmakta ve saçı kırılmalara karşı korumaktadır.

Bu vitaminler aynı zamanda kafa derisindeki dolaşımı da artırmaktadır. İçerisinde barındırdığı mineraller sayesinde saç sağlığına da destek olur. Bu minerallerden kalsiyum saçın yapısal bileşenidir, bakır saçın hem büyümesine yardımcı olur, aynı zamanda da yıpranmış saçların büyümesini engeller. Demir saç bakımını sağlar, magnezyum ise saç sağlığı için gerekli ilan besinlerin vücut tarafından kullanılmasına destek verir.

Hem kadın hem erkekler de saç dökülmesi yaygın olan bir problemdir. Erkeklerde çok daha fazla görülen saç dökülmesi stres, kirlilik, uyku eksikliği, sağlıksız beslenme gibi nedenlerle kelliğe kadar ilerlemektedir.

Dökülen yerlere sürülen sarımsak bu bölgelerde saçların tekrar çıkmasını sağlar. Yaşadığımız stresli hayat, uygunsuz diyetler, kimyasallar saçların gri olmasına neden olur. Sarımsak kabuklarından hazırlayacağınız kül sayesinde ağaran saçlar azalacaktır. Ezilmiş çiğ sarımsak saçta oluşan kepeği önlemeye yardımcı olur.

Eğer hassa bir cilt yapınız varsa sarımsağı direk saça sürmek yerine biraz sulandırın. Saç derisi ve saç köklerini besleyen sarımsak, yanlış beslenme ve besin yetersizliğinden kaynaklı kuru ve hasar görmüş saç tellerini ve saç köklerini onarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir