Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Seboreik Dermatit Hastalığına Ne İyi Gelir?

Seboreik dermatit yada bilinen diğer ismiyle seboreik egzema hastalığının ne olduğunu eminim bir çoğunuz bilmiyordur. Bu rahatsızlık yaygın görülen ve bir o kadarda kolay tedavi edilebilen bir cilt hastalığıdır.

Yağ bezlerinden yapılan salgıya sebum , bu yapılan salgılama işlemine ise sebore denilmektedir. Bu hastalık saçlı deri, göğüs ve kulak ortası, göz kapakları, kaşıklar, göbek ve göğüs altı gibi vücudun bir çok bölgesinde kırmızı ve kaşıntılı döküntü şeklinde kendini gösterir.

Bu hastalık 3 yaş altı çocuklarda daha yaygın görülür. Hatta yeni doğan bebeklerin kafasında görülen ve halk arasında konak olarak bilinen döküntü seboreik dermatit rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık orta ve ileri yaşlarda da çok sık görülür.

Bu rahatsızlık tedavi edildikten sonra tekrar nüksedebilir. Cildi yağlı olan kişiler daha fazla risk altındadır. Sedef ve akne hastalığı ile bir arada görülebilir. Eğer çok ilerlemiş bir seboreik dermatit rahatsızlığınız varsa hastanede yatmanız bile gerekebilir.

Tıbbi olarak bu rahatsızlığın kesin bir çözümü olmamakla birlikte bitkisel yöntemler uygulayarak da sorunu çözmemiz mümkündür. Ardıç ağacından üretilen ardıç ağacı katran sabunu çeşitli cilt rahatsızlığına iyi geldiği gibi bu rahatsızlığa da iyi gelmektedir.

Bu sabunu aktarlardan bulmanız mümkündür. Yarı yarıya elma sirkesi ve suyu karıştırarak rahatsızlık olan bölgeye 10-15 dakika uygulayarak sorununuzun azaldığını görebilirsiniz. Ardıç ağacı katran sabunu gibi defne sabunu da bu rahatsızlık için oldukça etkilidir. Yüzünüzü ve saçınızı defne sabunu ile yıkayıp 10 dakika bekletip ardından yıkayın.

Mutfaklarımızda kullandığımız, tıkanan lavabolarımız için etkili bir çözüm olan karbonat bu hastalık için uygulanabilecek diğer bir kurtarıcıdır. Yarım tatlı kaşığı karbonatı yarım bardak su ile karıştırıp hastalığın oluştuğu bölgeye sürün ve 10 dakika beklettikten sonra yıkayın. Hastalığın düzelmeye başladığını sizler de göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.