Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Sığla Yağının Cilde Faydaları

Halk arasında günlük, buhar veya tütsü olarak bilinen sığla ağacının yağını duyan var mı? Muğla taraflarında yaygın olarak bulunan bu ağacın gövdesine bazı teknikler uygulanarak elde edilen balzamın, işlemlerden geçerek preslenmesiyle elde edilen bu yağın günümüzde kullanımı oldukça yaygındır.

Mısırlılar döneminde mumyalama için kullanılan bu yağın cilde, mideye iyi geldiği kanıtlanmıştır. Sığla yağı Muğla dışında Mersin yöresinde insanların gelir kapısı olmuştur.

Bu yağ donuk , kahverengimsi, bal kıvamında yapışkan bir yapıya sahiptir. Sadece cilde iyi gelmeden bu yağ ağrı tedavisi için de kullanılmaktadır. Kazalar sonucunda oluşmuş yaralar, çeşitli nedenlerle ameliyat edilmiş bölgelerdeki ameliyat izleri için kullanılabilen bu yağ antiseptik özelliği ile yaraların ve izlerin iyileşmesine yardımcı olur.

Artık ülkemiz dışında kullanımı dünyaya yayılmış olan bu yağ, dünyaca ünlü mankenlerin maskelerine eklenen vazgeçilmez bir ürün olmuştur. Cildi kuvvetlendirir, cilt tonunu düzenler ve cildin elastikiyetini koruyucu etkiye sahip olan bu yağ son zamanlarda kadınların cilt bakımı için aranılan bir yağ olmuştur.

Orijinal sığla yağının rengi tahin benzer, kendine has kokusu olan bu yağın oldukça ağır bir kokusu vardır. Ağaçtan akan yerlerden elde edilen sakızlar solunum yolu rahatsızlığına iyi gelir. Sığla yağı Mart ayı sonunda başlayıp Ekim- Kasım ayına kadar hasat devam eder.

Cilt ve saç bakımı için uygulanan maskelerin baş malzemelerindendir. Cildi yumuşatır ve cildin rahatlamasına yardımcı olur. Sığla yağı gece yatmadan önce ciltte problemli bölgeye sürüp bekletin, temizlemeye gerek yoktur.

Yapışkan ve kıvamlı olduğu için cilt tarafından emilebilen sığla yağını cildinize uyguladığınızda saçlarınıza ve yastığınıza değmemesine dikkat edin.

Geceden uygulayacağınız bu maske cilt tarafından emildiği için cildi mikroplardan arındırır ve gözenekleri temizler. Bu yağı kullanırken göze temas etmemesine, güneş altında kullanmamaya dikkat edin. Hamilelerin ve çocukların kullanmamaları önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir