Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Sinüzit Nedir?Sinüzit Belirtileri Nelerdir?Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz ve başın ağrısındaki şiddetli ağrının nedenin sinüzit olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sinüzit nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Burun ve geniz akıntısını da beraberinde getiren sinüzite dair bilinmesi gereken her şeyi sizler için araştırdık. Haberimizin detayında bu kronik hastalığa dair her şeyi bulabilirsiniz.

Burun kemiklerinin çevresindeki hava deliklerine sinüs denir. Burunda salgılanmayı sağlayan sistemin bir parçası olan sinüsler son olarak 24 yaşında tam şekillerini alırlar. Bu sistemde salgılama burunun iç yüzeyine yerleşen bakteri ve tozları toplayarak basınçla ya da boğazda balgam yolu ile mide ise mide asidi tarafından parçalanarak atılır. Ancak sinüs kanallarının tıkanması, salgılama sisteminin üst solunum yolları hastalıkları ile bozulması ya da mukus kıvamının sertleşmesi sonucu sinüs kanallarının deforme olup bakterilerin içeride birikmesi ile sinüzit hastalığı ortaya çıkar. Beş çeşit sinüzit var. Bunlar;

 Akut sinüzit
– Kronik sinüzit
 Subakut sinüzit
 Rekürren( tekrarlayan) akut sinüzit
 Kronik sinüzitin akut alevlenmesi

SİNÜZİTİN NEDENLERİ NELERDİR?

– En sık rastlanan durum üst solunum yolları ile tıkanan mukusların detaylı tedavi edilmediğinde ödem oluştururlar bu da salgılanan her mukusun burada birikmesi ve tıkanmasına neden olur.

– Burun yapısında yaşanan fiziki bir problem

– Sinüs kanallarında daralma ya da tıkanma gibi durumlara enden olan burun eti büyümesinin yaşanması

 Geniz etlerinde büyüme

 Seyahat sırasında kulak ve burunda yaşanan basınç sonucu ostiumların kapanması sonucu oluşur.

SİNÜZİTİN BELİRTİLERİ 

 Genellikle gece yarısı başlayan öksürük

– Burunda koyu sarı ve yeşil akıntı gelmesi

 Koku almada bozukluk, mide bulantısı ve nefesin kötü kokması

– Ruhsal bozuklukları

 Boğazda yanma ve beraberinde gelen geniz akıntısı 

– Uzun süre geçmeyen baş ağrısı

– Göz ve çevresinde şiddetli kasılmalar gibi belirtilerle kendini gösterir.

SİNÜZİT TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Zamanında müdahale edilmediğinde kronikleşen bu rahatsızlık kronik farenjit, kronik gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyon ve apseleri, menenjit, beyin apsesi gibi hastalıklara zemin hazırlar. Erken müdahale edildiğinde hastaya genellikle ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisine rağmen belirtiler devam ederse uzmanlar cerrahi operasyonu uygun görebilirler. “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” denilen yöntemle sinüs kanallarındaki tıkanıklık giderilmeye çalışılır. Hastanın yaş ve vücut sağlığına göre uzmanlar tedavi yöntemini değiştirebilir. Sinüs kalanlarının hangi nedenlerden dolayı kapandığına bakılır.

SİNÜZİTTEN KORUNMA YOLLARI

– Enfeksiyonlu hastalıklar zamanında bir uzmana görülmelidir.

– Yüz bölgesinin özellikle direk rüzgara maruz kalmaması gerekir.

 Burun kemiğinde eğrilik ya da et büyümesi gibi rahatsızlıkların bu hastalığa yol açmadan tedavi edilmelidir.

 Alerji olan ve bağışıklığı zayıf kişiler zamanında tedavi edilmelidir.

 Uzun süre burun tıkanıklığı önlemelidir. Burun deliklerini açmak için mentol içerikli nane ya da çözücü madde olan tuzun buharından nefes alıp verilmelidir.

Soğuk algınlığı ve alerjiler, mukus tabakasının sinüslerde ve burun boşluğunda birikmesine neden olur. Sinüs kanallarında biriken mukus tabası, bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlar ve bazı semptomları da beraberinde getirir. Kronik sinüzit ve rinit sorunu olan hastaların aklına gelen ilk çözüm ise, tuzlu su ile burun kanallarını açmaktır. Eğer kronik veya akut sinüs enfeksiyonlarından muzdaripseniz, tuzlu suyla burnunuzu yıkamak aşırı mukus tabakasının incelmesi için faydalı olabilir. Eğer alerjik rinit söz konusuysa, bu durulama burun delikleri ve sinüslerdeki alerjenlerin azalmasına ve burnun rahatlamasına olanak sağlar. Sinüzit için doğal burun yıkama yöntemleri, kimyasal madde içermeyen alternatiflerdir. Bu sayede hastalar işlem sonrasında daha rahat nefes almaya başlar.

Sinüzit sebebiyle rahat nefes alamayan ve sinüs boşluklarında biriken mukus tabakasını temizlemek isteyen hastalar, aşağıda yer alan burun yıkama yöntemlerini evlerinde kolaylıkla uygulayabilirler.

Sinüzit hastaları, burun yıkama yöntemlerini uygularken musluk suyu kullanmamaya özen göstermelidirler. Sinüsler çok duyarlıdır ve musluk suyu içerisindeki bakteriler, protozoa ve amip gibi diğer mikroorganizmalar sinüs kanallarını daha hassas hale getirebilir. Eğer musluk suyu kullanarak burnunuzu yıkarsanız, sinüslerde enfeksiyona neden olabilir. Uzmanlar, çeşme suyu yerine steril veya damıtılmış su kullanılmasını önermektedir. Steril bir su elde etmek için öncelikle musluk suyunu beş dakika kaynatmalısınız. Ardından kaynayan suyu soğumaya bırakın ve temiz bir kapta saklayın.

Neti pot cihazını satın aldıktan sonra, burnunuzu yıkamanız için özel bir karışım hazırlamanız gerekir. Daha önce kaynatılarak ılınmaya bırakılan su, ılık bir hale gelinde içerisinde bir çay kaşığı kaya tuzu atılır. İyotlu tuz veya kaya tuzu eklenen su soğumaya bırakılır. Tuzlu su soğuyunca, neti pot veya diğer burun yıkama cihazlarının içine bu su dökülür. Başınızı yana eğerek, burun deliğine bu cihazın ucunu yerleştirin. Bir burun deliğinden akıtılan su, on saniye sonra diğer burun deliğinden çıkarılır ve burun kanalları mukus tabakasından temizlenmiş olur. Aynı işlemi diğer burun deliği için de uygulamak gerekir.

Neti pot cihazını ilk kez deneyenler, başlarda öksürük dürtüsü hissedebilirler. Burun kanallarının tıkanıklık seviyesini kontrol etmek için başınızı dik konuma getirin. Mukus tabakasının hala akmadığını hissediyorsanız, işlemi tekrar edin. Eğer burnunuz kızarıyorsa, bu işleme bir süre ara verin. Sinüs yıkama cihazlarını belirli aralıklarla sinüs kanallarında biriken mukus tabakasını temizlemek için kullanabilirsiniz.

Okyanus suyu spreyi kullanımı

Sprey şişesi içerisinde satılan ve okyanus suyunun bazı işlemlerden geçirilerek elde edilen okyanus suyu spreyleri, günde en fazla 4 defa kullanılmalıdır. Eczanelerden satın alabileceğiniz okyanus suyu spreyini burun deliklerinize sırasıyla sıkın. Bu sayede mukus tabakası incelerek, burnunuz mukustan arınacaktır.

Sinüs Rinse kullanımı

Sinüs Rinse olarak adlandırılan burun yıkama aparatı, son yıllarda alerjik rinit ve sinüzit nedeniyle burun tıkanıklığından şikayetçi olan yetişkinlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Eczanelerde satılan bu ürünün içerisinde plastik bir şişe ve karbonat-tuz karışımları mevcuttur. Plastik aparatın içerisine bu karışım dökülür ve su eklenir. Ardından, başı eğerek ve sırayla burun deliklerine sıkarak mukus tabakasının lavaboya akması sağlanır.

İpuçları

  • Sinüs kanallarında biriken mukusu temizlemek için evde burun yıkama yöntemlerini deneyenlerin her zaman lavabonun üzerinde sinüslerini yıkamasını öneririz. Çünkü burundan akacak mukusun miktarı belli olmayabilir.
  • Günde dört defa sinüslerin boşalması için burnunuzu burun yıkama cihazlarıyla temizleyebilirsiniz. Eğer bu işlemleri uyguladıktan sonra burnunuzda tıkanıklık devam ediyorsa, doktorunuza danışabilirsiniz.

Uyarılar

  • Burun lavajı için normal sofra tuzu kullanmayın. Kaya tuzu kullanabilirsiniz.
  • Temiz su kullandığınıza emin olun. Musluk suyu, burun boşlukları için tehlikeli olabilir.
  • Çocuklarda neti pot cihazı kullanımı öncesinde doktora danışılmalıdır.
  • Kulak iltihaplanması ya da burun ameliyatı olan kişilerin yukarıda yer alan burun yıkama yöntemlerini kullanması tehlikeli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.