Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Sirkeli Suyun Ayaklara Faydası

Bugüne kadar birçok alanda faydasını duyduğumuz sirkenin ayaklara olan faydalarını duyduğunuz zaman sizde inanamayacaksınız.

Bizin yükümüzü çeken ayaklarımızın bakımı için sirkeyi hayatınızda mutlaka bulundurun. Gün içerisinde tüm ağırlığımızı çeken ve bizi istediğimiz an istediğimiz yere götüren ayaklarımızda belirli durumlarda ortaya çıkan problemleri ihmal eder önemsemeyiz.

Ayaklarımızda oluşan mantar ve sertlikler ayaklarımızın sağlıksız ve çirkin görünmesine neden olur. Sirke %100 doğal içeriği sayesinde cildin pH değerini düzenler, mantarı önleyici özelliğe sahiptir.

Mantar aynı zamanda sararmış tırnaklara da sebep olur, bu sorundan da sirke sayesinde kurtulabilirsiniz. 1 bardak ılık suya 1 bardak sirke ekleyin 15-20 dakika bu sirkede ayaklarınızı bekletin. Bu işlemi haftada 2-3 kez tekrarlayın, farkı göreceksiniz.

Sirke ayakların kurumasını önler ve ölü derileri temizler. Bir kase ılık suya bir kase sirke ekleyin ve yine 15- 20 dakika ayaklarınızı içinde bekletin. Sirke yoğun asidik bir yapıya sahiptir, bu nedenle ayakların derisindeki siğillere neden olan virüslere karşı oldukça etkilidir.

Yapısı sayesinde her türlü enfeksiyonu etkisiz hale getirir ve siğiller gidene kadar onları yumuşatır. 1 bardak ılık suya yarım bardak elma sirkesi ekleyip pamuk yardımıyla siğillerin üzerine bu pamuğu koyup yarım saat bekletin ayaklarda oluşan pH düzensizliği ayakların kurumasına, ayak etrafının kaşınmasına, mantarın çoğalmasına neden olur.

Ayakkabıların malzemeleri bazen ayaklarda alerjik reaksiyona neden olur. Bunun için eşit miktarda sirke ve suyu karıştırıp 20 dakika ayakları içinde bekletin. Ayaklarımızda bazen giderilmesi zor ve hoş olmayan kokular ortaya çıkar.

Bu aşırı terlemeyle beraber ayaktaki bakterilerin büyümesinden kaynaklanır. Sirke, ılık su ve eğer ayak kokusu ağır ise bir kaç damla çay çiçeği yağını karıştırıp ayaklarınızı içinde 15 dakika bekletin. Ayak nasırları için her gece sirkeli suda 15 dakika bekletip ponza taşı ile ayaklarınızı temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir