Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Kimimiz sivilceleri sadece ergenlik döneminde karşılaşılan bir sorun olarak görür ancak günümüzde sivilce her yaştaki kişilerde çıkabilir.

Görüntüsünden rahatsız olunduğu için de yanlış bir yöntem olan sıkarak içindeki iltihabı çıkarmayı tercih ederler, bu da ciltte sivilce lekesi olmasına neden olur. Sivilceler kırmızı, siyah nokta veya deri altında kist biçiminde ortaya çıkar.

Sivilceli sebebi sadece ergenlik değildir, bazı etmenlerden dolayı sivilce çıkabilir. Hormonlar, aşırı yağ tüketimi, yanlış beslenme alışkanlığı, kullanılan ilaçların yan etkileri, ölü hücrelerin ve yağların ciltteki gözenekleri tıkamak gibi nedenlerden dolayı sivilce oluşabilir.

Sivilcelerden kurtulmak için oldukça fazla alternatif yöntem vardır. Bugün sizlere bunlardan bahsedeceğiz, ancak dikkat etmemiz gereken uygulayacağınız yöntem yada maskeler cildinizde alerjik bir reaksiyon oluşturmasın.

O nedenle uygulayacağınız yöntemi test ederek cildinize zarar vermeden uygulayınız. Sivilcelerinizden kaynaklı cilt lekeleriniz için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerin dışında ister bir cilt doktoruna görünerek onun yazacağı reçeteli bir ilaç alarak, isterseniz de güvenilir bir kozmetik dükkanından alacağınız reçetesiz ilaçlar kullanabilirsiniz.

Yalnız şunu unutmayın ki he ilaç herkeste aynı etkiyi göstermez. Yüzümüzde oluşan sivilce lekeleri için yoğurt hem doğal hem de ucuz güzel bir yöntemdir.

Bir miktar yoğurda 5 damla taze sıkılmış limon suyu ve 1 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ekleyip yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin bunu lekeler geçene kadar uygulayabilirsiniz. Asidik yapısı sayesinde cildi dezenfekte eden elma sirkesi de sivilce lekelerine iyi gelir.

Bir kap içerisinde eşit miktarda su ve elma sirkesini karıştırın ve pamuk yardımıyla lekelere bu karışımı sürün. Alternatif olarak yarım su bardağı su,2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı balı karıştırıp yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin içerisindeki C vitamini sayesinde sivilceleri kurutan limonu taze sıkarak içerisine 1 çay kaşığı tarçın ekleyerek gece yatmadan önce sivilce lekelerinize sürün.

Bu şekilde uyuyabilirsiniz. Yüzünüzü sabah yıkamanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir