Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Siyah Çayın Faydaları ve Zararları

Kahvaltılarımızın, yemek sonrası kaygımız vazgeçilmezi çayın faydaları ve yararları hakkında ne kadar bilgiye sahibiz dersiniz? Çayın faydalarına ve zararlarına ayrı ayrı değinelim ve hep beraber öğrenelim. Çay antioksidan etkisiyle bazı enzimleri yok ederek iltihabı yok eder.

Enfeksiyona yakalanma riski yüksek olan kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar. Yapılan araştırmalara göre çay içerisinde bulunan kateşinlerin antioksidan etkisinin vitaminlerin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Çay içerisinde bulunan bileşenlerin deri ve akciğerde tümör olmasına neden olan hücrelerin çoğalmasını önleyerek , tümörün büyümesini engeller.

Siyah çaydaki antioksidanlar yeşil çaya göre çok daha fazladır. Yüksek antioksidan sayesinde kandaki kötü kolesterolün miktarını azaltır. Kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Düzenli çay tüketimi sayesinde akciğer, pankreas , meme, karaciğer ve kolon kanserine neden olan kimyasallara karşı koruma sağlar.

Siyah çayda oldukça yüksek kafein vardır. Yüksek kafein sayesinde çay içen kişilerde yorgunluk giderici , canlılık verici etkisi gelir. Kafein ve kafeinden oluşan metabolik maddeler vücutta birikmeyip ürik asit şeklinde idrar yoluyla atılır. Günde 3-4 bardak içildiği zaman zihinsel performansı artırır.

Çayı bilinçsizce tükettiğiniz zaman faydalarından yararlanamazsınız. Çaydaki kafein alışkanlık yaptığı için çay tiryakileri vardır. Yediğimiz yiyeceklerin vitaminini öldürmemesi için kahvaltıda içilen çayın açık ve limonlu olmasına özen gösterelim. Gelelim çayın zararlarına Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslar Arası Kanser Araştırma Kurumu tarafından yapılan araştırmalara göre çayı çok sıcak tüketmek yemek borusu kanserine yol açabilir.

Günlük içilmesi gereken miktarın üzerinde alındığı zaman ishal veya kabızlığa neden olur. Fazla tüketildiğinde sinir sistemini etkileyebilir ve bu kişiler bazen çok sinirli ve gergin olabilirler. Yüksek oradaki kafein midedeki asidi artırarak ülser , gastrit yada mide kanserine neden olabilir. Kafein nedeniyle fazla çay tüketimi uykusuzluğa neden olur.

Regl dönemi öncesinde aşırı yorgunluk, hassasiyet ve gerginlik görülebilir. Böbrek rahatsızlığı, vücutta görülen ödem ve şişkinlik, insülin direncinin yükselmesi, vücutta kuruluk , dişlerde sararma, hamile kalmayı zorlaştırmak siyah çayın sayılabilecek zararlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir