Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Susam Yağı ve Faydaları

Tuzlu pasta ve böreklerin baş süsü susamın bildiğiniz, bilmediğiniz öyle çok faydası var ki . Sadece kendi değil aynı zamanda susam yağı da her eve lazım bir mucizedir.

Saçınızdan tutun da , kaşlarınıza , cildinize ve vücudun daha bir çok yere faydası vardır. Aslında susam yağını hepimiz biliriz ancak kıymetini nedense bilemiyoruz.

Doğal ve bitkisel ürünler kullanmayı sevenler için susam yağı eşsiz bir üründür. Bugün sizlerle susam yağı nedir, nasıl kullanılır, zararı var mıdır? Bunlara bir göz atalım. Susam yağı şifa bulmak için yıllardan beri dünyanın bir çok ülkesinde şifa için kullanılmaktadır.

İçerisinde kalsiyum, protein, fosfor, çinko, demir, bakır ve B vitamini gibi kıymetli bir çok vitamin ve mineral bulundurur. Susam yağı tansiyonu dengeler, yüksek tansiyonu düşürür.

İçerisindeki doymuş yağlar sayesinde kötü kolesterolü düşürür. Diyabete savaşır. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Nefes darlığı ve astıma iyi gelir.

Sindirim sorunu ve hazımsızlığa iyi gelir. Hafızayı güçlendirir, sinir – stresten kaynaklı uykusuzluğu çözer. Baş ağrısı ve migrene en iyi çözümdür. Kemik ve kas gelişimine katkıda bulunur.

Zengin vitamin ve mineral yapısı ile sac ve cilt dostudur. Cilt kanserine karşı koruyucudur. Cildi nemlendirici özelliği vardır. Saç kırıklarını önler ve saçın sağlıklı uzamasını sağlar. Saç renginin koyulaşmasını sağlar, beyaz saç oluşumunu önler.

Susam yağı nasıl kullanılır derseniz. Bu yağı kullanmanın en güzel yolu salata veya yemeklere eklemektir. Eğer cildinize veya saçınıza kullanmak isterseniz, eşit miktarda zeytinyağı veya badem yağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Yan etkisi olup olmadığına bakacak olursak. Ağız yoluyla alındığı zaman bazı yan etkileri olabilir, alerjik reaksiyona sebep olabilir. Hamile kadınların bu dönemde aşırı miktarda tüketmeleri pek önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir