Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Tahinin Faydaları

Değişken havalara karşı vücudunuzun direncini artıracak , her derde deva olarak kabul edilen tahinin faydalarını, bilinmeyen yanlarını anlatacağız sizlere. Susam tohumlarının öğütülmesiyle elde edilen tahin oldukça yüksek yağ oranına sahiptir. Yağ oranı yüksek olduğu için fındık ve badem ezmesine göre daha pürüzsüzdür.

Susam tohumlarından elde edilen tahin aslında oldukça yüksek kalorili bir yemektir, ancak az miktarda tüketeceğiniz tahin sağlık bakımından size çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Magnezyum, bakır, fosfor, manganez, demir ve çinko gibi mineraller içerir. Tahin demir, düşük kan sayımı, demir eksikliği ve yorgunluk gibi belirtileri olan anemiyi önler.

Metabolizmayı hızlandırır. İçerisindeki vitamin ve minerallerle anti-kanser özelliğe sahiptir. Baklagiller, fındık gibi tohumlara nazaran susam tohumlarından elde edilen tahin daha yüksek oranda kolesterol düşürücü özelliğe sahiptir. 50 yaş üstü menapoza girmiş kadınlarda hormonları dengeler, kemikleri güçlendirir ve korur. Kanser ce osteoporoz gibi hastalık riskini azaltır.

İçerisindeki aminoasitler E ve B vitaminleri sayesinde cilt hücrelerini gençleştirir ve erken yaslanma belirtilerini önler. Yüzünüze sürmesiniz bile yiyerek de cilt bütünlüğünü sağlayarak cildin iyileşmesini sağlar. Uzun yıllardır susam yağı yanıklar, hassasiyet ve cilt kuruluğu için kullanılmasından dolayı “yağların kraliçesi ” olarak adlandırılır.

Doğal bir Anti-bakteriyel özelliğe sahiptir, yani yüzünüze süreniz bile gözenekleri tıkamak. Zarar görmüş dokuları onarır, kolajen üretimine yardımcı olur. İdrar söktürücü, damar sertliğini ve tıkanmaları engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Alzheimer hastalığını önlemede önemli rol oynar.

Vücuda enerji verir. 2 çorba kaşığı tahinde yaklaşık yarım kilo kırmızı ette bulunan protein vardır. Su ile temas ettirilmediği sürece uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilir. Safra taşının düşürülmesinde, nefes darlığı ve bronşite faydası vardır. Anne sütünü artırıcı özelliği vardır. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir