Uncategorized

Tarifli Sıra Dağlar Tığ Örgü Modeli

Spread the love

Tığ ile yapılan kolay ve şık görünümlü model arayanların beğenerek yapacağını düşündüğüm sıra dağlar örgü modelinin yapımını anlatacağım.

Boyutlu görünüme sahip olduğu için kız bebek örgülerinde mutlaka kullanmanızı öneririm. Önce zincir çekip başlıyoruz. İlk başlangıçta bir tane sıkı iğne yapıp örgünün başlangıcını yapın. İpi dolayıp yedinci zincire batıp buraya 5 tane üçlü tırabzan yapın. 5 zincir çekip son tırabzanın tepesine pipirik yapın. 

Sonra 5 tırabzan daha aynı yere yapın. Hiç zincir çekmeden yedinci zincire batıp sabitleyin. Tekrar yedinci zincire batıp 5 tırabzan yapın. Bu tırabzanların tepesine 5 zincirle pipirik yapın. Aynı yere 5 tırabzan daha yapıp yedinci zincire batın. 

Sırayı tamamlayınca ikinci sıraya geçin. 4 zincir çekip altta yaptığımız 5 tırabzanın ilk ikisini atlayıp üçüncü tırabzanın ara boşluğuna girip bir tane üçlü tırabzan yapın. Yanındaki tırabzanın arasına girip bir tırabzan yapın.

Bu şekilde 3 tırabzan yapın. 4 zincir çekip kaldığımız yerden devam ederken 3 tırabzan yapın. Bu şekilde ikinci model için alt zemin oluşturmuş olacağız. Sırayı bitirirken son boşluğa girip bir tırabzan yaparak bitirin. 

Üst sıraya geçerken bir tane sıkı iğne yapıp ilk deliğe batın ve buraya 5 tırabzan yapın. 5 zincir çekip tepesine pipirik yapın. Aynı yere 5 tırabzan yapın. Hiç ara vermeden diğer deliğe geçip buraya modeli tekrarlayın. 

Bu model istenirse iki renkli olarak da yapabilirler. İki renk yapmak isteyenler iki sırayı bir renk yapıp sonraki iki sırayı diğer renk ile yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir