Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Tatil Sonrası Güneş Lekeleri

Yaz denilince aklımıza ilk gelen deniz , kum , güneş yani kısacası tatil yapmak. Tatil de çoğu kadın güneş altında bronzlaşmak ister, ancak uzun saatler güneş ışınlarına maruz kalan cildimizde oluşan güneş lekeleri bu hayallerimizin suya düşmesine neden olur.

Güneş lekeleri diğer tenlerde de görülmesine rağmen daha çok açık renk tene sahip olan kişilerin problemleridir ve ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Bunun önüne geçmek için güneşe çıkacağımız zaman güneş kremi kullanmayı ihmal etmemeli, zararlı güneş ışınlarının daha dik acıyla geldiği 12-15 saatleri arasında dışarı çıkamamaya dikkat etmeliyiz.

Aksi takdirde bu saatler arasında okusan güneş lekelerini daha sonra krem sürsek bile yok etmek mümkün olmaz. Son dönemlerde güneş lekeleri için bazı operasyonlar geliştirilmiştir, ancak toplumda bir çok kişinin maddi gücü bu operasyonlar için yeterli değildir.

Bu nedenle bizim sizler güneş lekeleriniz için bir kaç maske tarifimiz olacak, yazımızı okumadan geçmeyin. 1 yemek kaşığı yoğurda , 1 çay kaşığı karbonat ilave edip karıştırın ve güneş lekesi olan bölgelere sürüp 10 dakik kadar bekletin, ardından bol su ile yıkayın. Bu işlemi 1 hafta boyunca düzenli uyguladığınızda karbonatı beyazlatma etkisi ile güneş lekelerin açıldığını göreceksiniz.

1 tane yumurtanın akını köpürene kadar çırpın, 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt ekleyin, daha sonra içerisine 3 damla limon suyu ilave edin. Karışımı güneş lekelerine sürüp maskenin kurumasını bekleyin. Maske kuruduktan sonra nemli bir pamuk yardımıyla yüzünüzü temizleyip yıkayın. Bu maskeyi 4-5 günde bir tekrarlayın, yalnız unutmayın her uygulamadan sonra 15 gün ara vermeniz gerekmektedir.

Yarım demet maydanozu blenderden geçirin, 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 dilim limon ekleyin. Cildinize sürdüğünüz bu maskeyi yaklaşık 45 dakika kadar bekletin. Daha sonra bol su ile yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi 3 günde bir uygulayabilirsiniz, limonun içerisindeki asit güneş lekelerin açılmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.