Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Tırnak Batması Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

Spread the love

Çoğu insanın el veya ayak parmaklarının tırnaklarına ufak iltihaplanmalar ve acı hissi ile ortaya çıkan tırnak batmaları görülür. Nedir bu tırnak batması? Tırnak batması , tırnağın keskin olan tarafının sonundaki yada yan kısmındaki deriye gömülmesi ile oluşan ve acı veren durumdur.

İltihaplı tırnak batması ihmal edilecek bir durum değildir, eğer ihmal edilirse ilerleyecek ve cerrahi müdahale gerekecektir. Tırnak batmasının birçok sebebi vardır. Rahatsız ve sıkan ayakkabılar tırnak batmasının en büyük nedenlerinden biridir. Tırnak batması hem rahatsız edici hem de tırnağın şeklimi bozan bir durumdur.

Tırnakların yanlış kesilmesi, yuvarlak ve gömük şekilde ve derin kesilmesi tırnağın batarak deri altında uzamasına neden olur. Yanlış ve bilinçsiz yapılan pedikür veya manikür tırnağın enfeksiyon kapasın ve batığa neden olur. Özellikle futbol oynayan sporcuların sıklıkla karşılaştıkları yaralanmalar da batık nedenidir.

Tırnak batmasının genetik geçişli bir rahatsızlık olduğunu biliyor musunuz? Eğer ailenizde tırnak batması sorunu olan biri varsa, sizde de tırnak batması sorunu görülebilir. Bazı insanların kemik yapıları da tırnak batmasına neden olabilir. Peki bu tırnak batması nasıl geçer? Tırnak batmasını ilk sahalarda fark ettiyseniz evde uygulayacağınız yöntemlerle kurtulmak kolaydır.

Ayağınızı günde 4 defa sıcak suya koyup bekletebilirsiniz. Günde 2 defa iltihaplı bölge de dahil ayaklarınızı sabunlayabilirsiniz. Yüksek topuklu, ayağınızı sıkan , sivri burun ayakkabılar yerine ayağınızı rahatlatacak ayakkabılar tercih edin. Tırnaklarınızda deriye batma fark ettiyseniz tırnağın batan yerini kaldırmaya çalışın.

Bu şekilde kaldırdıktan sonra deri ve tırnak arasına küçük bir pamuk yerleştirin. Bu işlem acı veren bir durum olmasına rağmen evde tedavinin en etkili ve önemli bir adıdır. Bu şekilde ayağınızı sıcak suda bekletin ve pamuğu her gün değiştirin. Böylece 7-15 gün içinde sorun ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir