Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Tırnak Kırılması Neden Olur?

Ellerimizin estetik güzelliğini ortaya çıkaran tırnaklarımız zaman zaman kırılır. Tırnaklarımızın kırılması vücudumuzda vitamin veya mineral eksikliğinin bir belirtisidir.

Bunların dışında kullandığınız temizlik ürünleri de tırnaklara zarar vereceğinizi temizlik yaparken ellerinizi korumalı, tırnaklarınızı yememeli ve nemli tutmanız gerekmektedir.

Vücutta tırnakları besleyen magnezyum, kalsiyum, çinko ve biotin vitaminleri eksik olduğu zaman tırnaklar kırılır. Bunların yanı sıra hipertiroidi, kronik kalp veya akciğer hastalıkları , tırnağa kadar yayılan sedef hastalığı, tırnak mantarı ve uzun süren enfeksiyonda tırnak kırılmasının sebepleri arasında sayılabilir.

Tırnak kırılmasının saymakla bitmeyecek daha birçok sebebi vardır. Ojeyi elle çıkarmak, kuru cilt, yetersiz sıvı tüketimi, sürekli oje kullanmak, aseton, yaşlanmak , aşırı manikür, tırnak yüzeyini törpülemek, tansiyon – romatizma ve kan dolaşımı sorunları gibi.

Tırnak kırılmasını engellemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Tırnaklarınızı gereğidir fazla uzatmayınız, oje sürerken tırnaklardaki yağı temizleyin, bulaşık yıkarken veya ev işi yaparken eldiven kullanınız, tırnak ve tırnak etlerini nemlendirme unutmayın.

Bu önlemlerin yani sıra size bitkisel birkaç önerimiz olacak. Antiseptik özelliği olan çay ağacı yağını , E vitamini ile karıştırıp tırnaklarımızı sürün ve yarım saat bekletip ılık su ile durulayın. Her gün 2 kez düzenli olarak uygulayın.

Tırnak ve tırnak etlerine masaj yaparak haftada 1 kez bir kase içinde zeytin yağında 5 dakika bekletip elinizdeki fazla yağı silin. Kırılgan tırnaklara en etkili çözümlerden biri de Hindistan cevizi yağıdır. Bu yağı tırnaklarınıza sürün 5 dakika bekletip yıkayın.

İçindeki demir, kalsiyum , magnezyum , potasyum ve mineraller sayesinde tırnakları besleyen , temizleyen elma sirkesini şu ile karıştırıp tırnaklarınızı sürün ve biraz bekletip durulayın.

1 tatlı kaşığı zeytinyağının içine bir kaç damla limon suyu sıkın. Bu karışımı tırnaklarınıza masaj yaparak yedirin. Son olarak eczaneden alacağınız E vitamini kapsülünü kırıp tırnaklarınıza sürüp 5 dakika bekletip ılık su ile durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir