Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Toksin Nedir? Bağırsaklardan Toksinlerin Temizleme Yolları

Toksin adını bir çok alanda duymuşuzdur, ancak toksin in ne olduğunu tam olarak biliyor muyuz? Toksin mikroorganizmaların salgıladığı bir takım zehirli maddelerdir ve iki türü vardır: Endotoksinler ve Endotoksinler.

Toksinler vücudumuzda biriktiği zaman özellikle bağırsakları etkileyen ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kalın ve ince bağırsaklar vücudumuzu temizleyen organlardır, önemli görevleri vardır, dikkat etmeliyiz.

Toksinin vücutta birikmesine neden olan bir çok sebep vardır. Vücuda oldukça zarar veren toksinlerin doktor kontrolünde kullanılacak ilaçlar veya evde hazırlayacağınız bir kaç kür ile mutlaka temizlenmesi lazım. Toksinler vücuttan atılmadığı takdirde zamanla bağırsakların hasara uğramasına neden olurlar.

Kum ve taş gibi ağrılı ,günlük hayatımızı engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Toksinler vücudumuza nasıl girer yada nasıl olur hiç düşündünüz mü?

Toksinler vücuda besinler yoluyla, düzensiz vücut hareketleri, kozmetik veya bazı ilaçlar aracılığıyla yada hava yoluyla girer ve hemen hemen her bölgede olumsuz etkiler oluşturur.

Taş ve kum oluşumuna neden olan toksinler sindirim problemlerine neden olur; depresyon, yorgunluk ve stres gibi ruhsal hastalıkların artmasına yol açar.

Toksinlerden nasıl kurtuluruz derseniz yazımızı mutlaka okuyun biriken toksinleri temizlemek için sarımsak, soğan , maydanoz ve portakal gibi Anti-bakteriyel özelliği olan besinleri bol bol tüketin. Günlük su tüketiminizi artırın, oda sıcaklığındaki suyun içine limon ilave ederken tüketin.

Çilek, ananas ve maydanozu içme suyu veya maden suyu ile karıştırıp robottan geçirip bu karışımı için. Bu karışımı kahvaltı veya herhangi bir ağır öğün öncesi tüketebilirsiniz.

Peki bağırsakları 72 saatte toksinlerden arındıran kürü duydunuz mu? Duymadıysanız işte size tarifimiz:

İçme suyunu deniz tuzu ile 5 dakika kaynatın.

Daha sonra yarım çay bardağı elma sirkesi , yarım çay bardağı limon suyu , 1 çorba kaşığı zencefil ekleyin.

Altını kapatıp ılımaya bırakın ve tüketin. Kahvaltı öncesi boş mideyle tüketilmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir