Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Topuk Dikeni Nedir?Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni artık sıkça duyduğumuz bir sıkıntı haline gelmeye başladı. Topuk dikeni daha çok uzun süreli ayakta duran, aşırı kilolu olanlarda veya taş zeminde sürekli çıplak ayakla yürüyen kişilerde görülen bir rahatsızlıktır.

Topuk dikeni yürürken kişiye çok sıkıntı yaşatan, hatta günlük yaşamda hareket kabiliyetini olumsuz etkileyen bir durumdur. Topuk dikeni bazı kişilerde aylarca hatta yıllarca hiçbir belirti vermeden büyüyebilir.

Bunun dışında sivri uçlu, çengelli topuk dikeni büyüdükçe topuğuna yumuşak dolusun bozarak , yürüdükçe bizi rahatsız edip , bize acı verebilir. Topik dikeni oluştuğu zaman topuktan taş veya çivi varmış gibi bir his verir. Peki tam olarak nasıl anlaşılır bu topuk dikeni?

Topuk dikeninin en belirgin özelliği topuktan görülen şiddetli ağrıdır. Topuk dikeni olan kişiler yataktan çıktıktan sonra bir kaç adımda şiddetli ağrı hissederek yürüyemezler. Bu ağrı uzun süreli yürüyüşlere sonra dinlenirken bile devam eder.

Şikayetleri dinlenen kişiye topik dikeni tanısı koyulukta sonra hastaya ilk olarak ağrıya neden olan aktivitelerden uzak durması önerilir. Topik dikeni olan hastalar evde çıplak ayak ile yürümemeli, yumuşak tabanlı terli giymeli ve eğer çalışma ortamı elverişli ise sert tabanlı ayakkabılar yerine spor ayakkabılar tercih etmelidir.

Bitkisel olarak önerilerimize gelirsek. 3 gün boyunca 3 yemek kaşığı çok acı olmayan kırmızı pul biberi havanda dövün ve yatmadan önce gazlı beze serin ve topuğunuza sarın. Sargıyı sabah çıkarın. 3 gün boyunca 3 yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzümü çekirdekleri ile beraber havanda dövün ve akşamdan yatmadan önce topuğunuza sarın, sabaha kadar beklettiğiniz sargıyı sabah çıkarın.

Bunların dışında eczane, medikal marketlerde veya internetten alacağınız topuk dikeni rahatsızlığı için özel olarak geliştirilmiş ayakkabı veya ayakkabıların içine koyulan tabanlıklar kullanabilirsiniz. Alt bacak, ayak ve ayak parmakları için hafif egzersizler yaparak topuk dikeni ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.