Çocuk Örgüleri,  Örgü

Tunus İşi Bebek Örgü Modelleri

Spread the love

Bugün en ilgi gören konulardan bir tanesi olan tunus işi bebek yelek modeli ile ilgili yazımızı paylaşıyoruz. Öncelikle tunus işi bebek yelek yapımı için gereken malzemeler tunus tığı ve ip. Tunus işi aynı şişe benzeyen ama tığ gibi ucu olan tek bir şiştir. Bu şiş ile aynı tığ işi örer gibi örülen bir örgüdür. Tek farkı bir sıra önce yeni ilmekler çıkartılıp sonra bu ilmekler toplanarak devam edilmesidir. Yelek yapımına istenen ölçülere uygun olarak zincirle başlıyoruz ve sonrasında lastik bölümünü örmeye devam ediyoruz. Bu bölümde pirinç modeli ya da istediğiniz gözünüze hoş gelecek başka bir model uygulayabilirsiniz. Fikir vermesi açısından aşağıdaki fotoğrafları tıklayarak alternatiflere göz atabilirsiniz.   

Yeni Doğan bebek için ön kısımlara için 30 adet zincir çekiyoruz.Çektiğimiz zincirleri asla sıkıştırmıyoruz aralarda boşluk olası gerekiyor sebebi ise gördüğünüz o boşluklardan tekrar şişimizi geçirip ip alacağız. Şimdi geliyoruz toplama işlemine ilk boşluktan şekilde görüldüğü gibi şişi geçirip, şişimize ip dolayarak geri çekiyoruz..Tüm boşlukları bu şekilde dolduruyoruz ve şişimiz de ilmekler oluşacak. Zincirdeki son boşluğa da battıktan sonra şişimiz de 30 adet ilmek oluşacak bu ilmekleri sırasıyla bir bir çekerek şeklini elde edeceğiz. Şişte tek ilmek kalınca sırasıyla tekrar ilmek topluyoruz.Bu işlemi 6 sıra uygulayınca istenilen lastik kısmı oluşacaktır.   

Daha sonra 1 ilmeği düz öreceğiz ve model koymaya başlayacağız. bunun için şişimize ilmekleri oluşturup çekerken birinci ilmekte normal çekip diğer ilmeği çekmeden önce 3 tane zincir çekeceğiz ve daha sonra sıradaki ilmekle beraber bu zincirleri çekeceğiz. 1 ilmeği düz bir ilmeği zincir çekerek örünce şekildeki kabartmalar oluşacak. Birinci sıradaki kabartmalar olup bir üst sıraya geçince kabartmanın olmadığı ilmeklerin üstü seçilerek yine aynı işlemi uygularsanız modeldeki gibi 2 sıra kabartmanız oluşacaktır.bu şekilde bebeğinizin boyuna göre,koltuk altına gelecek şekilde örün,koltuk kısmına gelince son beş ilmeğe şişinizi geçirmeyeceksiniz orada boşluk oluşacak.Aynı şekilde diğer parçayı ve arka kısmını yapacaksınız.yaka oyuntusunu koltuk kısmına gelince bir ilmeği değil aynı anda iki ilmeği şişe geçirerek öreceksiniz böylece yakanız V şeklinde olmaya başlayacak. Bebeğinize göre omuz genişliğini ayarlayıp yeleği bitirebilirsiniz.Yeleğin arka kısmını bitirirken boyun oyuntusu bırakmak için, bitirmeden bir kaç sıra önce 12 ilmek kadar oyuntu yapmayı unutmayın!   

Tunus işi yapımı biraz usta ellerde çak düzgün ve muntazam olmaktadır. Eğer örgünün gevşekliğini ve sıkılığını ayarlayamazsanız örgü esneyen ve düzgün görünmeyen bir şeklinde olacaktır. Eğer tunus işini yapamıyorsanız para karşılığı yaptıracağınız kişilerin daha önce ördüğü örgülere bakmayı ihmal etmeyin. Böylece elinin düzgün olup olmadığını kontrol etmiş olacaksınız. Fotoğraf çekimleri için bebek kostümleri sizlere yapacağınız albümler için fikir verecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir